Kulturë/Arte – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Mbrojtja e monumenteve kulturore në Kosovë, sfidë për institucionet

Kosova ka të regjistruara më shumë se një mijë e 500 objekte të trashëgimisë kulturore të periudhave të ndryshme historike të saj....

17 March, 2019 Lexo më shumë

Teuta Krasniqi sjell pamje nga premiera e filmit “Një tregim Prishtine”

Mbrëmë është mbajtur premiera e filmit "Një tregim Prishtine"....

15 March, 2019 Lexo më shumë

Lista e plotë e fituesve në Oscars 2019

Green Book u shpall filmi më i mirë në Oscars 2019. ...

25 February, 2019 Lexo më shumë

Hapet ekspozita e artistes Agata Çetta në Mynih

Hapet ekspozita “Rijetësimi Ilir” në ambientin e konsullatës së përgjithshme të Kosovës në Mynih....

23 February, 2019 Lexo më shumë

“Karnavalet e Korçës”, sukses në Prishtinë

Pas shumë kërkesave nga publiku kosovar, regjisori Altin Basha u rikthye në Teatrin Kombëtar të Kosovës me komedinë lirike “Karnavalet e Korçës”, shkruar nga satiristi korçar Spiro Çomora....

22 February, 2019 Lexo më shumë

Si e ndikoi Ticiani artin në Venecia

Gjatë "epokës së artë" në Venecia Ticiani studioi tek piktori me më zë i kohës së tij, të cilin më vonë e arriti dhe e kaloi. Një ekspozitë në Muzeun Städel të Frankfurtit tregon se si ai e rinovoi artin....

16 February, 2019 Lexo më shumë

“Në mes” shkëlqen me premierë në Berlinale

Filmi me regji nga Samir Karahoda që e solli Kosovë në Berlinale u prit jashtzakonisht mirë nga publiku i Berlinales, ku para të pranishmëve u paraqit e gjithë ekipa e filmit....

13 February, 2019 Lexo më shumë

Nënshkruhet marrëveshje mes Tatino Films dhe QKK-së

Qëllimi e kësaj punëtorie është të mundësohet arritja e potencialit artistik të filmave dhe njëkohësisht rritja e vlerës së filmave në tregun ndërkombëtar dhe prezenca e tyre në festivale të rëndësishme....

12 February, 2019 Lexo më shumë

Berlinale 2019: Kosova për herë të parë, Kosslick për herë të fundit

Më 7 shkurt hap siparin në Berlin festivali i 69-të ndërkombëtar i filmit. Për herë të parë konkurron zyrtarisht në të një film nga Kosova. Karakteristika e këtij viti është pjesëmarrja e madhe e grave regjisore....

7 February, 2019 Lexo më shumë

Sabri Hamiti e rrëfen në vargje atentatin ndaj tij në vitin 1998

Ish-deputeti i LDK’së, Sabri Hamiti ka kujtuar kohën kur i ishte bërë një atentat në vitin 1998. Hamiti përmes një poezia ka përshkruar atentatin ndaj tij. ...

5 February, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO