Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

Dylan ndryshon kohërat

Nëse ndonjëherë keni ëndërruar ta bëheni regjisor i video klipit të Bob Dylan, është vetë ai që tash ua ofron këtë mundësi....

26 November, 2013 Lexo më shumë

Charlie LeDuff: Detroit, An American Autopsy

Në zemër të Amerikës, një metropol është duke u shkatërruar qetas. Detroiti, njëherë qyteti më i pasur në vend, tash është më i varfri. Dikur pararojë e epokës së makinave në Amerikë – prodhimtari masive, automobila dhe punëtorë me jaka të bardha, aktualisht është kryeqyteti i Amerikës për papunësi, analfabetizëm dhe konfiskim të shtëpive për […]...

25 November, 2013 Lexo më shumë

1000 më të mirët

Gjashtëdhjetë vjet. Njëmijë albume. Kjo është historia e Top Listës Muzikore në Mbretërinë e Bashkuar. Trashëgimi kulturore e civilizimit bashkëkohor....

24 November, 2013 Lexo më shumë

Llogaritë e gabuara

Shkalla e besimit të qytetarëve në përfaqësuesit e shtetit të Kosovës, në politikën e Kosovës në përgjithësi, është e ulët, në variantin e mirë, dhe nuk ekziston fare, në atë të keqin. ...

23 November, 2013 Lexo më shumë

Lady Gaga – ARTPOP

Lady Gaga nuk është Andy Warhol...

22 November, 2013 Lexo më shumë

Vlerat Perëndimore janë dorëzuar

Orhan Pamuk akuzon vendet perëndimore për gjendjen në Egjipt. Thotë se këto vende nuk kanë pranuar grusht-shtetin si mjet që zgjidh konfliktet politike....

21 November, 2013 Lexo më shumë

E tash… Rikthimi i gjenive

Nostalgjikët e Monty Python vështirë se do t’i besojnë këtij lajmi. Por, mirë bëjnë t’i besojnë. Mjeshtrit e komedisë do të kthehen. Faleminderit prej tyre. ...

19 November, 2013 Lexo më shumë

Lamtumira e gjyshes së letërsisë

Vizionare, profete sociale, ikonë feministe, Nobeliste. Doris Lessing, e cila vdiq në moshën 94 vjeçare, ishte njëra ndër shkrimtaret më të rëndësishme në letërsinë botërore të shekullit 20. ...

18 November, 2013 Lexo më shumë

Hobbesi si Kosovar

Lufta e të gjithëve kundër të gjithëve i paraprin shtetit. Tek Hobbesi. Lufta e të gjithëve kundër të gjithëve vjen pasi që të bëhet shteti. Tek ne. Në Kosovë. ...

16 November, 2013 Lexo më shumë

Google ka të drejtë

Një gjykatë në New York e ka hedhur poshtë padinë ndaj Google të cilën një shoqatë e shkrimtarëve e kishte ngritur kundër gjigantit të internetit për shkak të kopjimit të miliona librave dhe krijimit të një mega-biblioteke online pa kërkuar pëlqimin e tyre....

15 November, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO