Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

Nënshkruhet marrëveshje mes Tatino Films dhe QKK-së

Qëllimi e kësaj punëtorie është të mundësohet arritja e potencialit artistik të filmave dhe njëkohësisht rritja e vlerës së filmave në tregun ndërkombëtar dhe prezenca e tyre në festivale të rëndësishme....

12 February, 2019 Lexo më shumë

Berlinale 2019: Kosova për herë të parë, Kosslick për herë të fundit

Më 7 shkurt hap siparin në Berlin festivali i 69-të ndërkombëtar i filmit. Për herë të parë konkurron zyrtarisht në të një film nga Kosova. Karakteristika e këtij viti është pjesëmarrja e madhe e grave regjisore....

7 February, 2019 Lexo më shumë

Sabri Hamiti e rrëfen në vargje atentatin ndaj tij në vitin 1998

Ish-deputeti i LDK’së, Sabri Hamiti ka kujtuar kohën kur i ishte bërë një atentat në vitin 1998. Hamiti përmes një poezia ka përshkruar atentatin ndaj tij. ...

5 February, 2019 Lexo më shumë

Gashi: MKRS është model për punën vullnetare në krahasim me përvojat e shteteve tjera

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka marrë pjesë sot në panelin e diskutimit “Rëndësia e punës vullnetare si një vlerë shoqërore” të organizuar nga Qendra Informative dhe Kulturore e Bashkimit Evropian në Prishtinë....

1 February, 2019 Lexo më shumë

Rozafa Shpuza, fituese e Çmimit “Pena e Flakës”

Poetja nga Shqipëria, Rozafa Shpuza është fituese e Çmimit “Pena e Flakës”, aktivitet letrar që organizohet në kuadër të Manifestimi kulturor mbarëkombëtar “Flaka e Janarit 2019”, që mbahet përgjatë muajit janar në Gjilan. ...

31 January, 2019 Lexo më shumë

Gashi: Viti 2019 do të jetë vit i stabilitetit dhe funksionalitetit të teatrove të qyteteve

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, konsideroi se viti 2019 do të jetë viti i kthesës së madhe për teatro....

31 January, 2019 Lexo më shumë

Urimi i Ramës për Kadarenë: Mbetet maja e penës së letërsisë shqiptare

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare më 28 janar (sot) ka mbushur 83 vjet....

28 January, 2019 Lexo më shumë

Ramush Haradinaj uron Ismail Kadarenë: Të paçim gjatë

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, sot feston ditëlindjen e 83-të....

28 January, 2019 Lexo më shumë

Ismail Kadare sot feston ditëlindjen e 83-të

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare më 28 janar (sot) ka mbushur 83 vjet....

28 January, 2019 Lexo më shumë

Enver Petrovci vendos të heqë përfundimisht dorë nga aktrimi

Aktori dhe regjisori i njohur, Enver Petrovci, në një intervistë te realizuar për emisionin “Voilà” në kanalin e Youtube të Top Channel, është shprehur se ka vendosur që të luajë dhe një rol në teatër dhe pastaj do të tërhiqet, por do t’i përkushtohet dramaturgjisë, regjisë dhe televizionit....

26 January, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO