Enrique: Idoli i Gavit është Verratti

19:22 | 7 Tetor 2021

Mesfushori i Barcelonës, Gavi u bë reprezentuesi më i ri i Spanjës ndonjëherë pasi bëri debutimin e tij kundër Italisë të mërkurën mbrëma, dhe ai duhej të luante kundër “idhullit” të tij Marco Verratti, sipas Luis Enrique.

17-vjeçari u emërua në formacionin fillestar për t’u përballur me fituesit e Euro 2020, prej të cilit ishte vetëm starti i tij i katërt profesional në karrierën e tij.

Duke kaluar Italinë me 10 lojtarë, skuadra e Enrique më pas i’a përfundoi ecurinë e pamposhtur të Italisë me 37 ndeshje dhe u bë kombi i parë këtë shekull që mundi Italinë në një lojë konkurruese në shtëpi. Humbja e tyre e fundit e tillë erdhi në shtator 1999.

Gavi, nga ana e tij, krijoi një linjë mbresëlënëse në mesfushë me Koke dhe shokun e skuadrës së Barcelonës, Sergio Busquets, pasi një goditje të dyfishtë nga Ferran Torres siguroi që Spanja të arrinte në finale, me Leonardo Bonucci të kuq dhe Lorenzo Pellegrini duke ofruar një gol ngushëllimi të vonë.

‘Adoleshenti’ përfundoi ndeshjen më më shumë prekje (68) sesa Jorginho (34) dhe Verratti (31) të kombinuara, nga një statistikë e ‘Squawkas’.

“Shihni sa të mirë janë fëmijët në Spanjë,” tha Enrique për ‘RAI Sport’.

“Nuk është normale të shohësh një lojtar me këtë karakter, këtë besim në debutimin e tij. Ai do të jetë e ardhmja e skuadrës së Spanjës dhe unë mendoj se edhe e tashmja.

“Verratti është idhulli i tij! I thashë, sot ju shtypni Verratti nga momenti i parë në të fundit. Ai e donte atë. ”

Në thirrjen e Gavit para lojës, ish-menaxheri i Barcelonës tha: “Unë e njoh Gavin për shumë vite, ai është një nga modelet e akademisë rinore të Barçës.

“Nuk kam dyshim për performancën që ai do të japë.

“Ai është një mesfushor i pastër, shumë në stilin e Barçës. Ai sjell gjëra interesante me top dhe pa top. ”

Pavarësisht përfundimit të brezit të pamposhtur të Italisë me 37 ndeshje, Enrique nxitoi të nënvlerësonte madhësinë e arritjes, duke besuar se “kënaqësia” më e madhe për të si menaxher vjen nga arritja në finale.

“Kënaqësia është se jemi në finale, jo që e përfunduam këtë ecuri, sepse Italia e meritonte atë rekord botëror dhe ata vazhdojnë të luajnë futboll në një nivel shumë të lartë”, theksoi Enrique. /Lajmi.net