Emri i ri i shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut” u miratua me 81 vota “PËR” – Lajmi.net
Emri i ri i shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut” u miratua me 81 vota “PËR”
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 19:30, 11 January 2019
Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë.

Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë.

Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë, të cilët sepse sipas tyre ata nuk duan t’i japin legjitimitet ndryshimit të Kushtetutës së vendit qoftë edhe vetëm me prezencë.

Janë pranuar edhe amendamentet e partive opozitare shqiptare nga Lëvizja Besa dhe Aleanca për Shqiptarët, transmeton “Alsat M”.

Sipas ndryshimeve kushtetuese, emri i ri i shtetit do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO