Eklipsi hënor do të mund të shihet edhe nga sheshi “Zahir Pajaziti” – Lajmi.net
Eklipsi hënor do të mund të shihet edhe nga sheshi “Zahir Pajaziti”
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 23:19, 14 September 2016
Hena
Një eklips i rrallë hënor, që pritet të ndodhë të hënën, do të mund të shihet edhe nga sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë. Kjo falë teleskopëve të Klubit të Astronomëve

Klubi i Astronomëve ka organizuar vrojtimin e një eklipsi të rrallë hënor që pritet të ndodhë të hënën. Teleskopët do të vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë dhe nga ora 18:00 do të filloj eklipsi, transmeton lajmi.net

Eklipsi hënor, një spektakël i rrallë për shikuesit.

Me datë 16.09.2016, edhe nga Kosova do të mund të vërehet Eklipsi Hënor, një fenomen i rrallë astronomik.

Llogaritjet e timeanddate.com tregojnë se Dielli, Toka dhe Hëna do të jenë në një linjë shumë të ngushtë, por nuk do të ketë një eklips i plotë hënor. Bëhet fjalë për atë që njihet si “Eklipsi Hënor Penumbral”, ose “Eklipsi Hënor Gjysmëhije”.

Për të vrojtuar këtë fenomen të rrallë astronomik edhe kësaj here është kujdesur Klubi i Astronomëve Amator të Kosovës / Astronomy Club of Kosova, duke ju dhënë mundësi edhe qytetarëve të Rep. së Kosovës të përcjellin nga afër këtë ngjarje duke organizuar një event madhështorë në qendër të Prishtinës me datë 16.09.2016 duke ja filluar nga ora 18:00 në mbrëmje deri 23:00 në mesnatë.

Gjatë eventit do të përdoren paisje të sofistikuara dhe të posaçme të cilat i posedon klubi i astronomëve për vrojtimin e kësaj ngjarje astronomike, do të ketë bashkëbisedime, prezantime, vrojtime me teleskop etj andaj ju ftojmë të merrni pjesë dhe të mos e humbisni këtë rast.

Ju mirëpresim!

Vendi: Sheshi “ZAHIR PAJAZITI” – Prishtinë

Data: 16.09.2016

Ora: 18:00 – 23:00

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO