Egeland: SHBA, Rusia ende larg marrëveshjes për Alepon

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia janë shumë largë me qëndrime në përpjekjen për të arritur pajtim për kushtet e evakuimit nga zonat që kontrollohen nga rebelët në Alepo, ka thënë këshillitari për çështje humanitare në OKB, Jan Egeland.

Bota

08/12/2016 16:36

Egeland iu ka thënë gazetarëve në Gjenevë më 8 dhjetor se muaj të tërë të negociatave rreth planit për ndihma nuk kanë prodhuar diçka konkrete dhe se tani varet nga Rusia dhe SHBA-ja që të tejkalojnë mospajtimet rreth evakuimit në qytetin e rrethuar sirian, Alepo.

Liderët rusë dhe ata sirianë e kanë refuzuar kërkesën e forcave rebele dhe fuqive perëndimore për armëpushim në Alepo duke vazhduar me fushatën e tyre për të rimarrë tërë qytetin nën kontroll.

Raportimet e fundit thonë se rebelët kanë humbur nga 75 deri në 80 % të qytetit që e kontrollonin prej mesit të muajit nëntor.

OKB ka thënë se në zonat e mbetura nën kontrollin e rebelëve ka 8 mijë luftëtarë dhe mbi 200 mijë civilë.

Në margjinat e takimit të kryediplomatëve të vendeve anëtare të OSBE-së në Hamburg të Gjermanisë, Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka thënë se ai ka “shpresë” për arritjen e marrëveshjes me Rusinë për Alepon.

Ai e bëri këtë deklaratë pas takimit me homologun rus, Sergei Lavrov.