Të Infektuar: 1110

Të Shëruar: 843

Të Vdekur: 30

Efekti i koronavirusit: Rekord 6.6 milionë amerikanë paraqiten si të papunë brenda javës

15:20 | 2 Prill 2020

Rritet në 6.6 milionë numri i amerikanëve që janë paraqitur për përfitime të papunësisë.

Rekord 6.6 milionë amerikanë janë paraqitur për përfitime të papunësisë javën e kaluar, tregojnë shifrat zyrtare, raporton Bbc, transmeton lajmi.net.

Ai tejkalon rekordin e lartë të javës së kaluar gati 3,3 milionë.

Për kontekstin, rekordi i mëparshëm prej 695,000 ishte vendosur në 1982.

Vjen pasi zyrtarët në shtetet në të gjithë vendin kanë mbyllur restorante, bare, kinema, hotele dhe palestra në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e virusit.  /Lajmi.net/