Dueli për vendin e tretë në Ligën e Kombeve: Itali – Belgjikë, formacionet e mundshme

9:38 | 10 Tetor 2021

Italia dhe Belgjika do të luajnë në ndeshjen e “Play-Off” për vendin e tretë në Ligën e Kombeve.

Dy skuadrat e eleminuara në gjysmëfinale nga Spanja, respektivisht Franca, do të duelojnë mes tyre për t’u ndeshur në garën për vendin e tretë të Ligës së Kombeve.

Italia u eleminua nga Spanja me rezultat 2-1, në një ndeshje ku italianët ishin me një futbollist më pak që nga minuta e 42-të pasi mbrojtësi Leonardo Bonucci u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë.

Belgjika ndërkohë u eleminua nga Franca pavarësisht faktit se ishin duke udhëhequr me epërsi prej dy golave gjatë pjesës së parë, sidoqoftë belgët nuk arritën ti bëjnë ballë një skuadre të fuqishme siç është Franca.

Formacioni i mundshëm i Italisë (4-3-3): Donnarumma; Calabria, Chiellini, Acerbi, Dimarco; Barella, Locatelli, Pellegrini; Berardi, Raspadori, Chiesa.

Formacioni i mundshëm i Belgjikës (3-4-3): Mignolet; Theate, Boyata, Vertonghen; Foket, Vanaken, Witsel, Carrasco; Saelemaekers, Batshuayi, Trossard. 

Statistika mes dy skuadrave: 

  • Italia ka një rekord dominues kokë më kokë kundër Belgjikës, pasi ka fituar 15 nga 23 takimet e deritanishme (4 humbje, 4 barazime).
  • Në fakt, Belgjika është përballur me Italinë më shumë herë në turnetë e mëdhenj ndërkombëtarë pa fituar se asnjë skuadër tjetër (5), ndërsa Italia është përballur vetëm me Gjermaninë (9) më shpesh në mjedise të ngjashme pa humbur asnjë ndeshje.
  • Humbja nga Spanja në fillim të kësaj jave përfundoi një rekord rekord të të gjitha kohërave me 37 ndeshje pa humbje për Italinë.
  • Rezultati të enjten ishte vetëm humbja e dytë e Belgjikës në 18 ndeshjet e tyre të fundit në të gjitha garat (14 fitore, 2 barazime), me humbjen e vetme tjetër që erdhi në çerekfinalen e UEFA Euro 2020 ndaj Italisë.

Parashikim: 2-1