Të Infektuar: 18.910

Të Shëruar: 15.367

Të Vdekur: 674

Dominic Thiem triumfon në US Open, përmbysi mrekullisht Alexander Zverevin

9:24 | 14 Shtator 2020

Dominic Thiem i Austrisë fitoi titullin e tij të parë Grand Slam pas ishte në dy sete disavantazh ndaj Alexander Zverev në finalen e US Open.

Thiem, 27 vjeç, kishte humbur tre finalet e tij të mëparshme dhe dukej i destinuar për një humbje tjetër agonuese.

Por 23-vjeçari Zverev, duke luajtur në finalen e tij të parë Slam, gaboi në momentet kryesore dhe numri dy në botë përfitoi plotësisht.

Të dy tenistët dhuruan një ndeshje të mirë para se Thiem të vuloste një fitore 2-6 4-6 6-4 6-3 7-6 (8-6).

Thiem është tenisti i parë që fiton një titull Grand Slam me dy sete në disavantazh që nga argjentinasi Gaston Gaudio në French Open në 2004. /Lajmi.net/