Ja si ishin dikur metropolet më të mëdha në botë |FOTO|

Nëse keni një qytet që e preferoni për ndërtimet që ka, mos mendoni se kanë ruajtur pamjen e tyre të dikurshme.

Fun

11/06/2015 20:58

Qytete kanë kulturë dhe arkitekturë që ruajnë, por jo shumë dekada më parë, kanë pasur pamje krejtësisht tjetër nga ajo çfarë e njohim sot.

Disa qytete janë qeverisur në mënyrë efektive dhe kanë ruajtur atë sharmin e tyre historik, disa të tjerë ndërkaq, kanë ndryshuar në tërësi – duke marrë tiparet e lëvizjeve moderne të arkitekturës, e kështu  ka ngjarë me Tokion dhe Dubain, transmeton albeu.com.

ABU DABI EBA Berlin Gjermani Boston SHBA Buenos Aires Argjentine Cikago SHBA Doha Katar Dubai EBA Fortaleza Brazil Hong Kong Kuala Lampur Londer MB Losa Anxheles SHBA Majami SHBA Moske Rusi Nairobi kenia New York CIty SHBA Panama City Panama Paris France Pekin Kine Seul Korea Jugore Singapor Taipei Taivan Tokio Japoni Toronto Kanada Ulanbatar Mongoli Xhakarte Indonezi