Dikur një yll te United, Nani transferohet tek skuadra italiane që është pretendente për rënie nga liga

19:41 | 14 Janar 2022

Dikur ishte një yll tek United, kurse portugezi tani mund të luajë në një skuadër shumë më të dobët.

Skuadra nga Serie A, Venezia ka transferuar ish-yllin e Man United, në një kontratë deri në qershor 2023.

Pasi u bë i njohur në Sporting, Nani u transferua te United në moshën 19-vjeçare dhe ai do të kalonte shtatë sezonet e ardhshme në Old Trafford, duke regjistruar 41 gola dhe 73 asistime në 230 ndeshje në të gjitha garat.

Sezoni i tij më i mirë ishte padyshim sezoni 2010/11, duke shënuar 10 gola dhe duke fituar çmimin e Lojtarit të Vitit, pasi United pushtoi Premier Ligën dhe arriti në finalen e Ligës së Kampionëve.

Nani u kthye në Sporting si huazim në 2014/15, dhe përfundimisht kaloi për të luajtur për Fenerbahçen, Valencia dhe Lazio, përpara se të kthehej në Sporting për një stacion të tretë triumfues në klubin e tij të lindjes në 2018/19 – duke shënuar shtatë gola në ligë, një gol në kupë dhe penalltia vendimtare për të fituar kupën e ligës, përpara se të largohej nga mesi i sezonit për t’u bashkuar me Orlando Cityn me një kontratë lojtari të caktuar.

Në tre sezone me Orlandon, Nani regjistroi 28 gola dhe 23 asistime në 77 paraqitje gjithsej, dhe u emërua një All-Star i MLS në 2019 dhe 2021.

Venezia gjendet në pozitën e 17-të me 17 pikë të mbledhura në Serie A këtë sezon, vetëm një pikë larg pozitës që të dërgon në Serie B dhe sigurisht janë ndër pretendentët për rënie nga liga. /Lajmi.net/