Dalin rezultatet e 29 punëtorëve të KEK-ut që u testuan për koronavirus

Të gjithë punëtorët e KEK-ut që janë testuar para dy ditësh për koronavirus, kanë rezultuar negativ.

Lajme

10/06/2020 11:31

Kjo është bërë e ditur me anë të një komunikate për media nga KEK, shkruan lajmi.net.

Testimi është bërë pasi 9 punëtorë të kësaj ndërmarrjeje kanë rezultuar pozitiv më herët, dhe siç është bërë e ditur në komunikatë, gjendja aktuale e tyre është stabile.

Njoftimi i plotë:

Ju njoftojmë se pas testeve të bëra për COVID 19 me dt: 08.06.2020, KEK ka pranuar rezultatet nga IKSHPK-ja dhe fatmirësisht të gjithë kolegët tanë kanë rezultuar negative (gjeni listen bashkangjitur). Pavarësisht këtij rezultati, rreziku nga përhapja e kësaj pandemie ende nuk ka kaluar, KEK vazhdon te jetë në kontakt të vazhdueshëm me 9 kolegët tanë që kanë rezultuar pozitiv duke përcjellur gjendjen e tyre shëndetësore edhe pse deri më tani gjendja e tyre është stabile. KEK gjithashtu është duke vazhduar me gjurmimin e të gjithë punëtorëve që dyshohet të kenë pasur kontakte me personat e infektuar duke I udhëzuar që paraprakisht të vetë izolohen duke shmangur kontaktet me familjarët dhe kolegët. Në këtë drejtim, KEK-u në bashkëpunim të ngushtë me IKSHPK-në, po vazhdon të ndërmerrë të gjitha masat e nevojshme në mbrojtjen dhe parandalimin e përhapjes së pandemis COVID-19.

Prandaj, menaxhmenti I KEK-ut bënë apel edhe një herë tek të gjithë punëtorët që të jenë vigjilent kudo që ndodhen në respektimin e rekomandimeve të IKSHKP-së, duke mbajtur distancën sociale dhe gjithashtu përdorimin e pajisjeve të nevojshme higjienike. Veprime këto të domosdoshme për të parandaluar përhapjen e pandemisë. /Lajmi.net/