Daçiqi bëhet histerik: Ditëve të fundit po merren vendime për luftë apo paqe në Kosovë

Kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë, Ivica Daçiq, i është bashkuar histerisë së zyrtarëve serbë të cilët po i thurin lavde presidentit të tyre, Aleksandar Vuçiq para takimit me kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti. Daçiq ka bërë thirrje për unifikim në Serbi, pasi sipas tij në këtë situatë do të zgjidhet një opsion…

Lajme

17/08/2022 11:12

Kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë, Ivica Daçiq, i është bashkuar histerisë së zyrtarëve serbë të cilët po i thurin lavde presidentit të tyre, Aleksandar Vuçiq para takimit me kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti.

Daçiq ka bërë thirrje për unifikim në Serbi, pasi sipas tij në këtë situatë do të zgjidhet një opsion mes luftës dhe paqes.

“Të gjitha subjektet politike në Serbi duhet të jenë të bashkuara në mbështetjen e tyre për presidentin Vuçiq në këto ditë kur praktikisht po merren vendime për luftë apo paqe në Kosovë”, tha ai për Tanjug.

Vuçiq, i cili ka kërcënuar me luftë, sipas Daçiqit “dëshiron ta ruajë paqen”.

Daçiq i ka bërë thirrje edhe Bashkimit Europian që të reagojnë kundër Kosovës, me vendime që tha se “e rrezikojnë paqen”.