Të Infektuar: 1083

Të Shëruar: 843

Të Vdekur: 30

Corby: Mos e ekstradoni Assangen në SHBA

9:36 | 12 Prill 2019

Jeremy Corbyn ka thënë se qeveria britanike nuk duhet të ekstradojë Julian Assange në SHBA

Udhëheqësi i Laburistëve, Jeremy Corbyn ka thënë se qeveria britanike nuk duhet të ekstradojë Julian Assange në SHBA, ku ai përballet me një akuzë për hakim.

Bashkëthemeluesi i Wikileaks u arrestua për një akuzë tjetër në ambasadën e Ekuadorit në Londër të enjten, ku atij i ishte dhënë azili që nga viti 2012, raporton “BBC”, transmeton lajmi.net.

Corbyn tha se Assange nuk duhet të ekstradohet “për zbulimin e provave të mizorive në Irak dhe Afganistan”.

Ndërkohë, udhëheqësi i Ekuadorit shprehu zemërimin se si ishte sjellur Assange. /Lajmi.net/