Conte tregon pse Arsenali ka avantazhin para skuadrës së tij

17:28 | 14 Janar 2022

Antonio Conte ka thënë se Arsenali është “përpara” ndaj Tottenham Hotspur në misionin e tyre për t’u rikthyer në elitën e Premier League përpara derbit të Londrës veriore të së dielës.

Conte pasoi Nuno Espirito Santo në pozitën e menaxherit në nëntor dhe po përpiqet të rikthejë Spurs në Ligën e Kampionëve duke tentuar vendin e tyre në top-katërsh për herë të parë që nga viti 2019.

Mungesa e Arsenalit nga gara është më e gjatë, pasi nuk arriti të kualifikohej në Ligën e Kampionëve në pesë vitet e fundit, por ata po shijojnë një ringjallje nën drejtimin e Mikel Artetës që nga emërimi i tij në nëntor 2019 pasi shpenzuan 140 milionë funte për pesë nënshkrime të reja verën e kaluar.

Conte po i shtyn Spurs të bëjnë lëvizje të ngjashme në tregun e transferimeve të janarit. ESPN raportoi javën e kaluar se italiani është gati të ndahet me gjashtë lojtarë këtë muaj dhe ka identifikuar anësorin e Wolves, Adama Traore si nënshkrimin e tij të parë të mundshëm.

Me vetëm një vend dhe dy pikë që ndajnë Arsenalin dhe Spurs, të cilët kanë dy ndeshje në dorë, Conte tha: “Ata po punojnë, kanë filluar të punojnë dhe të ndërtojnë diçka të rëndësishme. Ata kishin më shumë kohë se ne dhe Arteta ka mundësinë për të punuar me lojtarët për disa vite, gjithashtu për të shkuar në merkato.

“Unë mendoj se ata janë duke bërë një punë të mirë në këtë moment. Ndoshta për këtë arsye ata janë përpara në projekt se ne sepse ata filluan më herët me të njëjtin trajner. Tani ata po bëjnë rezultate të mira. Arsenali është një ekip vërtet i mirë. Por ne duam të kuptojmë, të luajmë këtë lloj loje dhe të dimë se sa jemi duke u përmirësuar nga periudha e fundit.”

Loja mund të jetë në dyshim, megjithatë, pasi burimet i kanë thënë ESPN-së se Arsenali është në kontakt me Premier League për të diskutuar disponueshmërinë e lojtarëve për ndeshjen e së dielës me Martin Odegaard jashtë për shkak të COVID-19 dhe një sërë lëndimesh që komplikojnë mungesat e Mohamed Elneny.

Thomas Partey, Nicolas Pepe dhe Pierre-Emerick Aubameyang në Kupën e Kombeve të Afrikës. Testimi i mëtejshëm do të bëhej të premten. /Lajmi.net/