Conte: Lloris është një nga portierët më të rëndësishëm në botë

Sport

21/01/2022 22:24

Antonio Conte e ka etiketuar Hugo Lloris si një nga portierët më të rëndësishëm në botë, pasi ai ia kushtoi të ardhmen e tij Tottenhamit.

Spurs konfirmoi këtë mëngjes se fituesi i Kupës së Botës Lloris kishte nënshkruar një kontratë të re dyvjeçare që do të zgjasë deri në vitin 2024.

Marrëveshja do të zgjasë lidhjen e tij me Spurs në 12 vjet pas ardhjes së tij nga Lyon në 2012.

Trajneri Conte tha: “Është e rëndësishme që kapiteni ynë ka rinovuar kontratën e tij. Jo vetëm për një vit, por për dy.

“Do të thotë se klubi dhe i gjithë mjedisi i besojnë atij. Ai është një pikë referimi për ekipin dhe klubin. Ishte e drejtë të lidhej një kontratë për dy vjet.

“Ai është një portier i rëndësishëm në botë, ka fituar shumë me kombëtaren e tij, është kapiten i Francës, kapiten i Tottenhamit.

“Mendoj se ishte e drejtë të rinovohej kontrata e tij me klubin, ishte shumë mirë që u bë kjo”, deklaroi Conte.

Lloris pritej të kthehej në Francë këtë verë, me Tottenhamin që dihet se ka qenë në kërkim të një numri të ri 1 përpara sezonit të ardhshëm.

Por ardhja e Conte ka luajtur një rol kyç në bindjen e 35-vjeçarit që të rikthehet në klub për të paktën dy sezone të tjera. /Lajmi.net/