Conte i mllefosur pas barazimit te Southamptoni, shprehet me një “mal” kritikash për futbollistët

Edhe pse avancuan 1:3 ndaj Southamptonit, lojtarët e Tottenhamit mbetën pa fitore në fund pasi vendasit barazuan dhe fituan një pikë të vlefshme – gjë që zemëroi trajnerin e “Spurs”, Antonio Conte. Aq sa italiani, në një fjalim dhjetëminutësh, i qëlloi lojtarët me “shkopinj dhe gurë”, duke i akuzuar se u mungonte zjarri në sy…

Sport

18/03/2023 21:15

Edhe pse avancuan 1:3 ndaj Southamptonit, lojtarët e Tottenhamit mbetën pa fitore në fund pasi vendasit barazuan dhe fituan një pikë të vlefshme – gjë që zemëroi trajnerin e “Spurs”, Antonio Conte.

Aq sa italiani, në një fjalim dhjetëminutësh, i qëlloi lojtarët me “shkopinj dhe gurë”, duke i akuzuar se u mungonte zjarri në sy dhe se shpirti i tyre kolektiv kishte shkuar mbrapsht.

Ai shtoi gjithashtu se për faktin se klubi nuk ka fituar asnjë trofe për 15 vjet, fajin e kanë vetë lojtarët, jo presidenti Daniel Levy dhe drejtuesit që u ulën në stol para tij.

“Ata janë mësuar me të. Ata nuk po luajnë për diçka të rëndësishme. Ata nuk duan të luajnë nën presion. Ata nuk duan të luajnë nën presion. Është e lehtë në këtë mënyrë, historia e Tottenhamit është pikërisht kështu. U thashë se doja të shihja zjarrin dhe nuk e pashë. Zjarr në sytë e tyre, në zemrat e tyre”, tha Conte dhe shtoi:

“Deri tani jam përpjekur ta fsheh situatën, por ka ende 10 ndeshje dhe disa njerëz mendojnë se mund të luftojmë. Për çfarë duhet të luftojmë? Me këtë frymë, qëndrim, përkushtim? Çfarë? Për vendin e shtatë, të tetë ose të 10-të. Nuk jam mësuar të jem në këtë pozicion. Jam shumë i mërzitur dhe të gjithë duhet të marrin përgjegjësinë e tyre. Jo vetëm klubi, menaxheri dhe stafi. Lojtarët duhet të përfshihen në këtë situatë sepse është koha që diçka të ndryshojë. Nëse Tottenham dëshiron të ndryshojë”.

Conte vazhdoi të “pështyjë zjarr” ndaj lojtarëve të tij.

“Nëse sillen kështu, mund të ndryshojnë menaxherin. Menaxherë të shumtë, por situata nuk mund të ndryshohet. më beso. Klubi na paguan shumë para. Ata lojtarë paguhen. Ata marrin para dhe nuk tregojnë shpirt dhe ndjenjë përgjegjësie. Kjo është e papranueshme për mua, kjo është hera e parë në karrierën time që më ndodh. Deri më tani nuk kam mundur ta ndryshoj këtë dhe në krahasim me sezonin e kaluar situata është përkeqësuar”, tha Conte dhe vazhdoi:

“Është e tmerrshme ajo që po ndodh në fushë këto muajt e fundit të sezonit tim të dytë. Është momenti i duhur që unë të flas, sepse kjo shfaqje është e papranueshme për mua. Tani është më mirë të prekim problemin. Dhe problemi është se ne treguam edhe një herë se nuk jemi ekip. Jemi 11 lojtarë që dalim në fushë dhe tek të cilët shoh lojtarë egoistë, futbollistë që nuk tregojnë zemrën dhe që nuk duan të ndihmojnë njëri-tjetrin”./Lajmi.net/