Cole s’mërzitet që Haaland theu rekordin e tij: Ato janë për t’u thyer

Andy Cole ka këmbëngulur se ai nuk shqetësohet për të parë rekordin e tij të gjatë të golave ​​në Premier Ligë të thyer nga Erling Haaland. 34 golat e Cole në sezonin 1993-94 vendosën precedentin për sulmuesit e Premier Ligë për dekadat e ardhshme, me vetëm Alan Shearer (golashënuesi më i mirë i të gjitha…

Sport

28/05/2023 12:03

Andy Cole ka këmbëngulur se ai nuk shqetësohet për të parë rekordin e tij të gjatë të golave ​​në Premier Ligë të thyer nga Erling Haaland.

34 golat e Cole në sezonin 1993-94 vendosën precedentin për sulmuesit e Premier Ligë për dekadat e ardhshme, me vetëm Alan Shearer (golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në kompeticion) në gjendje të përputhet me rekordin e tij.

Megjithatë, të gjitha këto rekorde janë thyer nga Haaland , me ish-sulmuesin e United Cole që pretendon se nuk është i hidhur për bëmat e norvegjezes këtë sezon.

“Nuk mund të bëja fjalë”, tha Cole për ‘Daily Mail’ kur u pyet se si ndihej kur shihte rekordin e tij të thyer.

“Unë jam i sinqertë. Unë nuk jam anal në asnjë mënyrë apo formë për dikë që thyen rekordet e golave, sepse rekordet janë vendosur të thyhen. Tani, disa njerëz mund të jenë të p*sosur. Por njerëzit thonë se duhet të jem i zhgënjyer. Pse? Sepse dikush ka shënuar më shumë gola se unë? U deshën 20 vjet që dikush t’i afrohet kaq shumë.”

Haaland ka shijuar një sezon mahnitës në Manchester City, duke shënuar 52 gola në 51 ndeshje deri më tani – hera e parë që një lojtar ka shënuar më shumë se 50 gola në një sezon të vetëm në epokën e Premier Ligë.

Ai aktualisht qëndron dy gola mbi rekordin, pasi ka shënuar 36 gola në 35 ndeshje në ligë këtë sezon, dhe ka një shans për ta zgjatur atë edhe më tej kundër Brentford sot./Lajmi.net/