Çështja “Cakaj” shkakton reagime të mëdha në Kosovë – Lajmi.net
Çështja “Cakaj” shkakton reagime të mëdha në Kosovë
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 20:16, 11 January 2019
Mosdekretimi i të propozuarit për ministër të Punëve të Jashtme në qeverinë “Rama”, Gent Cakaj, nga presidenti Ilir Meta, ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë.
Politikanët dhe analistët kanë shtruar pyetjen nëse është kushtetues ky veprim i presidentit shqiptar, duke i dhënë të drejtë kryeministrit për përzgjedhjen e individëve që do t’i ketë pranë.

Në të gjithë konfliktin mes presidentit dhe kryeministrit shqiptar, ata mendojnë se Gent Cakaj është viktimë e politikave të mëdha shqiptare.

Deputeti kosovar, Milaim Zeka akuzoi të gjitha qeveritë shqiptare se kanë lejuar ndikimin e Serbisë në çështje të brendshme të shqiptarëve.

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar 4 ministrat e rinj të propozuar nga kryeministri Edi Rama, duke përfshirë edhe shtetasen tjetër nga Kosova, Besa Shahini. I vetmi kandidat për ministër që nuk ka marrë ende pëlqimin e presidentit është Genti Cakaj.

Kreu i shtetit shqiptar nuk ka dekretuar ende as shkarkimin e Ditmir Bushatit nga posti i ministrit të Jashtëm.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO