Carrick tregon nëse Ragnick kishte kontribut në përzgjedhjen e formacionit startues ndaj Chelseas

10:38 | 29 Nentor 2021

Gjermani pritet të emërohet menaxheri i përkohshëm i “Djajve të Kuq” pas shkarkimit të Ole Gunnar Solskjaer.

Ralf Rangnick nuk kishte asnjë kontribut në përzgjedhjen dhe taktikat e Manchester United në barazimin 1-1 të së dielës me Chelsean në Premier Ligë, thotë menaxheri i përkohshëm Michael Carrick.

Vizitorët kaluan në epërsi përmes Jadon Sancho-s, pavarësisht se shënuan vetëm tre goditje gjatë gjithë ndeshjes në perëndim të Londrës, dhe me kokëfortësi mbajtën një pikë pasi një penallti e Jorginhos kishte barazuar Chelsean.

Rangnick – një mentor i shquar i shefit të Chelseat, Thomas Tuchel – pritet gjerësisht të emërohet si pasardhësi i përkohshëm me kohë të plotë i Ole Gunnar Solskjaer, por Carrick shpejtoi të rrëzojë sugjerimet se gjermani kishte ndonjë kontribut në qasjen e tij gjatë fundjavës. .

“Nuk është kështu, jo”, tha ish-mesfushori i United për BBC Sport kur u pyet nëse zëvendësimi i tij i mundshëm ndikoi në vendimet e tij gjatë gjithë ndeshjes. “Jam pak i zhgënjyer për të qenë i sinqertë. Ne shkuam përpara, erdhëm këtu për të fituar. Të shkosh 1-0 dhe t’ju hiqet është zhgënjyese.

“Ai synim dhe ajo uri na përmblodhën sot. Ne e dinim se nuk do të ishte futboll i lirë ndonjëherë, por ne ishim të përgatitur për të gërmuar. [Sancho] arriti të shënonte dhe unë jam i kënaqur për të. Ka qenë ndeshje e mirë.”

Carrick shtoi se çështja ishte e hidhur, duke pasur parasysh se ai do të kishte qenë më mirë në gropë së bashku me ish-shefin dhe mikun Solskjaer, duke shtuar: “Janë ndjenja të përziera sepse nuk do të isha këtu nëse gjërat kishin shkuar ashtu siç dëshironim. U ndjeva sikur ne humbëm sot sepse dy fitore do të ishin më mirë”.

Me ardhjen e Rangnick – i cili i jep fund një eksodi dy vjeçar nga menaxhmenti i tanishëm për t’i udhëhequr – që mendohet të jetë thjesht një formalitet tani, United janë vendosur për një ndryshim sizmik në qasjen taktike ndërsa kalojnë nga epoka e Solskjaer.

United tani do të shpresojë që pasardhësi i tij të mund të japë rezultate të ngjashme me atë që bëri Tuchel në Chelsea kur mbërriti në sezonin e kaluar për të marrë frenat nga Frank Lampard, duke i drejtuar Blutë drejt lavdisë së papritur të Ligës së Kampionëve.

Nëse të gjitha rrjedhin siç është planifikuar, Rangnick duhet të konfirmohet përpara se United të mirëpresë Arsenalin në Old Trafford më 2 dhjetor.

Një test i mëpasshëm në formën e Crystal Palace pret, por Rangnick mund të dijë masën e detyrës në momentin që skuadra e tij të luajë ndeshjen e fundit të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve kundër Young Boys javën e ardhshme.

Orari i vrullshëm festiv do t’i japë atij mundësinë e parë për të ndryshuar fatin e tyre – dhe për t’i kthyer ata drejt garës për katër më të mirat. /Lajmi.net/