Bushati-Zaev: Vota pro emrit të ri, rruga e vetme drejt NATO-s e BE – Lajmi.net
Bushati-Zaev: Vota pro emrit të ri, rruga e vetme drejt NATO-s e BE
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 23:53, 12 September 2018
Ministri i Punëve të Jashtme i Shqipërisë Ditmir Bushati, po zhvillon një vizitë zyrtare në Maqedoni.

Ai ka takuar kryeministrin Zoran Zaev ndërsa gjatë takimit kanë diskutuar për referendumin në Maqedoni për emrin, që do të zhvillohet më 30 shtator, njofton Klan Kosova.

Kryediplomati shqiptar u shpreh se vota pro Marrëveshjes së Prespës, është e vetmja rrugë që shpie në NATO.

”Është detyrë historike e çdo qytetari shqiptar në Maqedoni dhe në diasporë të votojnë masivisht dhe t’i thonë PO Marrëveshjes në Referendum. Po ashtu, është mision jetik i të gjithë spektrit politik shqiptar të shfaqë unitet për të mobilizuar votën masive shqiptare më datë 30 shtator”, shkruan Top-Channel.

Bushati dhe Zaev, diskutuan edhe për ligjin për gjuhët, duke vënë theksin tek nevoja për të hyrë në fuqi.

Ata besojnë se zbatimi i duhur i tij dhe krijimi i shpejtë i mekanizmave të monitorimit siguron një qasje më të mirë dhe më të drejtë ndaj shërbimeve për shqiptarët dhe përfshirjen e tyre në qeverisjen e mirë, politikat e zhvillimit dhe ndërtimin e një shoqërie të hapur, gjithëpërfshirëse dhe të orientuar drejt Europës.

Vizita e Ministrit Bushati vijon me takime me zyrtarë të lartë dhe përfaqësues të spektrit politik shqiptar.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO