Të Infektuar: 100.655

Të Shëruar: 85.842

Të Vdekur: 2.053

Brukseli kërkon unitet mbi vaksinën e AstraZeneca për të rritur besimin e publikut

9:32 | 8 Prill 2021

27 vendet anëtare të BE-së janë nxitur nga Brukseli të forcojnë besimin e publikut duke dalë me një përgjigje të unifikuar ndaj gjetjes nga rregullatorët se mpiksjet e gjakut janë një efekt anësor i rrallë i vaksinës së Oxford / AstraZeneca, e cila së fundmi erdhi me dozat e para edhe në Kosovë.

Në një takim të ministrave të shëndetësisë dhe zyrtarëve nga agjencia evropiane e ilaçeve (EMA), e cila njoftoi gjetjen në lidhje me vaksinën Covid ndërsa këmbëngul gjithashtu se vaksina duhet të përdoret akoma gjerësisht, qeveritë e BE u ndanë rreth asaj se çfarë kufizimesh duhet të vendosen përdorimi i tij, raporton The Guardian, transmeton lajmi.net.

Komisionerja e shëndetit e BE-së, Stella Kyriakides, tha në një deklaratë pas takimit se ishte jetike që të formohej një politikë e përbashkët, duke pasur parasysh besimin e lëkundur të publikut për vaksinën.

Ajo tha: “Siguria e vaksinave tona ka qenë gjithmonë kryesore në strategjinë tonë të vaksinave të BE-së. Vlerësimi i sotëm tregon se sistemi ynë i farmakovigjilencës funksionon: efektet anësore të dyshuara raportohen shpejt, informacioni ndahet dhe ekspertët tanë bashkohen shpejt për të vlerësuar të gjitha provat në dispozicion”.

“Vendimet tona tani duhet të bazohen në punën shkencore të EMA, dhe një vlerësim rigoroz, të vazhdueshëm të rreziqeve dhe përfitimeve. Unë sot u kam bërë thirrje ministrave të shëndetësisë të ndjekin një qasje të koordinuar në të gjithë Evropën për të përmirësuar besimin e publikut”, u shpreh Kyriakides.

EMA kishte theksuar në gjetjet e saj të mërkurën se përfitimet e vaksinës Oxford / AstraZeneca vazhdojnë të tejkalojnë rrezikun dhe se nuk kishte asnjë provë për të justifikuar kufizimin e administrimit të vaksinës në grupmosha specifike.

Pavarësisht nga përfundimi, rreth 17 shtete anëtare kanë vendosur kufizime në përdorimin e tij, me Belgjikën që është e fundit që thotë se do të administrojë goditjen vetëm tek ata mbi 55 vjeç në muajin e ardhshëm. /Lajmi.net/