Bota – Lajmi.net

Aktuale

Të çliruar nga politika, kënaqin audiencën

Në një kohë kur po afrohen zgjedhjet presidenciale dhe tensioni midis dy partive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës rriten, në një audiencë në Washington për pak çaste kanë shpërthyer të qeshurat derisa shikonin ish presidentët George W. Bush dhe Bill Clinton të ulur krah për krah në skenë, duke bërë shaka për udhëheqjen e njëri-tjetrit mbi aftësive e tyre të vendimmarrjes. ...

9 September, 2014 Lexo më shumë

Paqeruajtësit afrikanë kanë përdhunuar gra e vajza në Somali

Pjesëtarë të caktuar të paqeruajtësve të forcave të Unionit Afrikan në Somali kanë shfrytëzuar seksualisht dhe kanë përdhunuar gra e vajza të zhvendosura, njoftoi të hënën organizata për mbrojtjen e të drejtave të njeriut Human Rights Watch....

9 September, 2014 Lexo më shumë

Myslimanët shqiptarë dhe boshnjakët, më të moderuarit

Gati dy të tretat e egjiptianëve dhe të pakistanezëve e arsyetojnë dënimin me vdekje për braktisje të fesë, ndërsa në Shqipëri vetëm 1 për qind....

8 September, 2014 Lexo më shumë

Laborator droge në Itali, arrestohen dy shqiptarë (Video)

Policia në Padova të Italisë ka arrestuar dy shqiptarë, pasi ka zbuluar një laborator heroine, në të cilin janë bllokuar 35 kilogramë heroinë dhe 60 kilogramë përzierës....

8 September, 2014 Lexo më shumë

Shteti që s’e njeh Kosovën shtyn sanksionet e BE-së kundër Rusisë

Bashkimi Evropian ka vonuar procedurat për të nisur implementimin e sanksioneve të reja kundër Rusisë, për shkak të rolit të saj në konfliktin në Ukrainë, për çka janë takuar sot ambasadorët e BE-së....

8 September, 2014 Lexo më shumë

Somali, 12 civilë të vrarë nga militantët e grupit islamik

Më së paku 12 civilë kanë gjetur vdekjen sot në një sulm vetëvrasës në Somali, sulm që dyshohet se është bërë nga ekstremistët islamikë, pas vrasjes së liderit të al-Shabab, nga sulmet ajrore të SHBA-së, njoftuan zyrtarë policorë....

8 September, 2014 Lexo më shumë

Vajza e presidentit uzbek, e dyshuar për krim të organizuar

Zyra e prokurorit të përgjithshëm në Uzbekistan ka njoftuar një person me emrin ‘Karimova G’, është i dyshuar në rastin e një organizata për krim të organizuar....

8 September, 2014 Lexo më shumë

AI: Të dy palët në Ukrainë kanë bërë krime lufte

Sekretari i përgjithshëm i organizatës për mbrojtjen e  të drejtave të njeriut, Amnesty Internationa (AI), Salih Shetty ka kërkUar nga qeveria e Ukrainës që të ndalojë abuzimet dhe krimet e luftës nga ushtarët vullnetarë, që po luftojnë përkrah trupave qeveritare në Ukrainën lindore....

8 September, 2014 Lexo më shumë

Zbulohet tuneli në Gaza i ndërtuar nga Hamas, vlera rreth 3 milionë dollarë (Video)

Një gazetare amerikane ka hyrë në një nga tunelet e ndërtuara nga Hamas në zonën e rripit të Gazës midis Palestinës dhe Izraelit....

8 September, 2014 Lexo më shumë

Qindra të mbytur në Kashmir (Foto&Video)

Ekipet e shpëtimit po luftojnë për të tërhequr qindra mijëra njerëz të bllokuar nga përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Pakistanin dhe rajonin e Kashmirit të administruar nga India, ku zyrtarisht janë raportuar 320 veta të mbytur....

8 September, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO