Bota – Lajmi.net

Aktuale

Koha për marrëveshje për mbrojtjen e globit

Anëtarët e Kombeve të Bashkuara kanë arritur një marrëveshje për atë se si shtetet duhet të trajtojnë ndryshimin e klimës....

14 December, 2014 Lexo më shumë

SHBA miraton buxhetin ushtarak 2015 dhe ai është…

Senati amerikan ka miratuar sot buxhetin ushtarak për vitin 2015, i miratuar më parë nga Dhoma e Përfaqësuesve....

13 December, 2014 Lexo më shumë

Dilema e Turqisë: Gazsjellësin “Tanap”, apo “Turkish Stream” propozuar nga rusët?

Rrëzimi i gazsjellësit “South Stream” e ka detyruar Rusinë të kërkojë rrugë të reja. Dhe rruga drejt tregut europian, prej nga Rusia është përjashtuar së fundi, është Turqia. ...

13 December, 2014 Lexo më shumë

Fluturimi i parë në botë i “Jetman” mbi shkretëtirat e Dubait (Video)

Një ish-pilot luftarak dhe mbajtës i rekordit Guinness, i njohur për marifetet e tij si “Jetman”, ka kryer një marifet të ri. Zvicerani Yves Rossy ka fluturuar mbi shkretëtirat e Dubait duke konkurruar një avion të vërtetë. ...

13 December, 2014 Lexo më shumë

Tallen me të moshuarin duke e qëlluar me shuplaka në kokë (Video)

Dy banditë kanë sulmuar një të moshuar në një tren në Chicago, duke e qëlluar me shuplaka në kokë. Policia po e heton rastin, me qëllim kapjen e autorëve. ...

13 December, 2014 Lexo më shumë

Problemet në sistemin kompjuterik, shkaktojnë kaos në trafikun ajror në Londër

Ndërprerjet e fluturimeve në aeroportet e Britanisë së Madhe janë shkaktuar nga një “dështim i ri i sistemit kompjuterik, i cili nuk ka ndodhur kurrë më parë”, ka bërë të ditur Shërbimi Kombëtar i Trafikut Ajror....

13 December, 2014 Lexo më shumë

Ndihma ushtarake e SHBA-ve për Ukrainën acaron Moskën

Rusia ka shprehur keqardhje të thellë në lidhje me legjislacionin e ri amerikan, sipas të cilit, do të miratohen sanksione të reja ndaj Rusisë si dhe do ti lejohet administratës së presidentit Obama që të ofrojë ndihma për ushtrinë ukrainase....

13 December, 2014 Lexo më shumë

Talebani hedh vetën në erë në zyrën e shefit të policisë (Video)

Një ngjarje shokuese ka ndodhur në fund të nëntorit në kryeqytetin afgan Kabul, , ku një taleban hodhi veten në erë në një përpjekje për të vrarë shefin e policisë....

12 December, 2014 Lexo më shumë

Rusia provokon ushtarakisht NATO-n në Baltik

Ministri i mbrojtjes i Polonisë, Tomasz Siemoniak, ka thënë se ushtria e Rusisë është e angazhuar në një aktivitet të gjerë “të paprecedent” rreth rajonit të Baltikut....

12 December, 2014 Lexo më shumë

Superbakteri kërcënon njerëzimin, çdo vit 10 milionë njerëz më pak

Dhjetë milionë njerëz anembanë rruzullit tokësor nga viti 2050 do të vdesin çdo vit në qoftë se deri atëherë nuk zbulohet ndonjë lloj krejtësisht i ri i antibiotikëve, që do të mund të luftonte me sëmundjet që do të paraqiten si pasojë e imunitetit të baktereve nga përdorim i tashëm i ilaçeve, tërheq vërejtjen një studim i ri....

11 December, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO