Bota – Lajmi.net

Aktuale

Qeveria kolumbiane prish armëpushimin me Farc-un

Ka pasur një armëpushim mes qeverisë kolumbiane dhe Farc-ut, që prej muajit mars. Por, Qeveria kolumbiane ka vendosur që të pezullojë armëpushimin e saj ajror kundër rebelëve, pas vrasjes të së paku 10 ushtarëve....

15 April, 2015 Lexo më shumë

Clinton pro martesave të së njëjtës gjini

Kandidatja për presidente nga Partia Demokratike, Hillary Clinton dëshiron që Gjykata Supreme të vendosë në favor të martesave të çifteve të së njëjtës gjini....

15 April, 2015 Lexo më shumë

Presidenti i BQE-së në hall nga një protestuese e pakënaqur (Video)

Gjatë një konference për mediat, presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, italiani Mario Draghi është bërë viktimë e një demonstruese të pakënaqur. ...

15 April, 2015 Lexo më shumë

Demonstron pakënaqësinë duke e ulur helikopterin pranë Shtëpisë së Bardhë

Një mashkull akoma i paidentifikuar, është arrestuar në oborrin e Capitol Hill në qytetin Washington, pasi që ka ateruar në oborrin e rezidencës së presidentit amerikan....

15 April, 2015 Lexo më shumë

Demonstrata kundër dhunës së policëve në SHBA

Në më shumë se 30 qytete të SHBA-së janë organizuar demonstrate kundër dhunës së policisë ndaj një personi me ngjyrë dhe të paarmatosur....

15 April, 2015 Lexo më shumë

NATO zhvillon stërvitje afër kufirit ukrainas

Rreth 2,200 ushtarë rumunë, amerikanë, britanik dhe moldavë do të marrin pjesë në ushtrimet ushtarake në Rumani, afër kufirit me Ukrainën, ushtrime këto që do të nisin nesër....

15 April, 2015 Lexo më shumë

BE-ja do ta padis gjigantin Google për monopolin ‘më të madh’ të epokës sonë

Bashkimi Evropian do ta padis gjigantin amerikan, Google, për abuzim të dominimit në tregun evropian të kërkimit në internet. Rasti në fjalë mund të përfundojë si një nga rastet më të mëdha të monopolit të epokës sonë....

15 April, 2015 Lexo më shumë

Kerry: Marrëveshja me Iranin e bën botën më të sigurt

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, tha të mërkurën se ka besim tek arritja e një marrëveshjeje përfundimtare me Iranin, pasi presidenti Barack Obama premtoi të nënshkruante një ligj që do ta bënte marrëveshjen objekt të rishikimit nga Kongresi....

15 April, 2015 Lexo më shumë

Parlamenti Evropian: Ankaraja të hapë arkivat, të provoj gjenocidin e kryer ndaj armenëve

Parlamenti Evropian pritet të miratojë sot një rezolutë, e cila përdor termin “gjenocid” për të përshkruar vrasjet masive dhe deportimin e rreth një milionë e gjysmë armenëve nga Perandoria Osmane, para një shekulli....

15 April, 2015 Lexo më shumë

Erdogani: S’ka pasur gjenocid ndaj armenëve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka kritikuar Papë Françeskun, i cili i ka quajtur vrasjet masive të armenëve në Perandorinë Osmane gjatë viteve 1915-1917, si “gjenocidi i parë i shekullit të kaluar”....

15 April, 2015 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO