Borrell: Mirëpres zbarkimin e forcave shtesë të KFOR-it në Kosovë, tash të rikthehet qetësia

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme ka mirëpritur vendimin e KFOR-it për shtimin e numrit të ushtarëve në veri të vendit. Përmes një cicërime në rrjetin social “Twitter” ka thënë se bashkëpunimi me autoritetin paqeruajtës duke përfshirë edhe EULEX-in, do të vazhdojë edhe më tutje, përcjell lajmi.net. Diplomati spanjoll më pas…

Lajme

30/05/2023 23:07

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme ka mirëpritur vendimin e KFOR-it për shtimin e numrit të ushtarëve në veri të vendit.

Përmes një cicërime në rrjetin social “Twitter” ka thënë se bashkëpunimi me autoritetin paqeruajtës duke përfshirë edhe EULEX-in, do të vazhdojë edhe më tutje, përcjell lajmi.net.

Diplomati spanjoll më pas shtoi se, duke parë përforcimin e KFOR-it, qetësia mund të rikthehet.

”I mirëpres SG NATO jensstoltenberg Vendimi i tij për të vendosur 700 trupa shtesë në Kosovë. Ne do të vazhdojmë bashkërendimin dhe bashkëpunimin tonë të ngushtë me NATO_KFOR duke përfshirë përmes EULEXKosovo”, ka shkruar Borell në Twitter.

Më poshtë edhe cicërima e plotë: