Borrell: Kosova të mos ndërmerr hapa të njëanshëm dhe destabilizues

Kosova duhet të de-përshkallëzojë dhe të mos ndërmarrë hapa sipas tij të njëanshëm dhe destabilizues. Kështu është shprehur Borell këtë të diele përmes një postimi në Twitter. Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka njoftuar për bisedën që ka zhvilluar me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, me të…

Lajme

28/05/2023 19:02

Kosova duhet të de-përshkallëzojë dhe të mos ndërmarrë hapa sipas tij të njëanshëm dhe destabilizues.

Kështu është shprehur Borell këtë të diele përmes një postimi në Twitter.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka njoftuar për bisedën që ka zhvilluar me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, me të cilin ka diskutuar për situatën në veri të Kosovës.

“Diskutuam me sekretarin Jens Stoltenberg për situatën në veri të Kosovës. Ne pajtohemi që Prishtina duhet të de-përshkallëzojë dhe të mos ndërmarrë hapa të njëanshëm, destabilizues. Vlerësojmë koordinimin e mirë të vazhdueshëm ndërmjet EULEX dhe NATO-s për të siguruar një mjedis të sigurt”, shkroi ai.

Theksojmë se të premten kryetarët e zgjedhur në pjesën veriore të vendit shkuan në Komunë për të ushtruar detyrën e tyre.

Policia u kundërpërgjigj me shok-bomba dhe gaz lotsjellës, teksa u raportua se pesë policë u lënduan dhe disa makina të tyre u dogjën.

Bashkësia ndërkombëtare ka dënuar fuqishëm veprimet e Kosovës, duke i kërkuar që të shtensionojë situatën.

BE-ja ka kërkuar që Prishtina të mos marrë veprime të njëanshme, ndërkaq Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar që Kosova të ndalojë menjëherë “masat e dhunshme”./Lajmi.net/