Boksieri i njohur vdes pasi u nokautua katër ditë më parë

Katër ditë pasi u nokautua pa ndjenja në një luftë për super titullin e peshave të mesme , Patrick Day, një ish-kampion i New York Golden Gloves dhe vendas i Long Island, vdiq të mërkurën. Ai ishte 27 vjeç.

Sport

17/10/2019 08:27

Day kishte qenë në gjendje kome që nga mbrëmja e së shtunës, kur ai ra në ringë dhe goditi kokën pasi kundërshtari i tij, Charles Conwell, dha disa goditje në raundin e 10 dhe të fundit në U.S.B.A. në Chicago.

Vdekja e tij u njoftua nga Lou DiBella, promovuesi i Day dhe Conwell, transmeton lajmi.net.

“Është shumë e vështirë të shpjegosh larg ose të justifikosh rreziqet e boksit në një kohë si kjo”, shkroi DiBella në faqen e tij të internetit të mërkurën.

“Kjo nuk është një kohë kur dekretet ose shqiptimet janë të përshtatshme, ose përgjigjet janë lehtësisht të disponueshme. Megjithatë, është koha për një thirrje për të vepruar”, shkroi ai. /Lajmi.net/