Këngëtarët shqiptarë synojnë tregun e jashtëm

collage

Altuna Sejdiu (Tuna), Kreshnik Fazliu (Mc Kresha), Ruensa Haxhia(Enca), Rigels Rajku (Noizy) dhe te tjeret synojne tregun nderkombtar.

Ne kohet e fundit kenget e estrades tone shpeshhere po behen ne gjuhe te huaj.

Kjo sepse ata synojne tregun e jashtem. Tuna,Enca,Mc kresha,Noizy e te tjere bejne kenge ne gjuhe te huaj poashtu emrat e tyre permenden per bashkpunime me kengetar te huaj .

Tuna ka perfunduar projektin me kengetarin e Famshem Fatmanscoop , dhe pritet qe ky projekt te dale se shpejti ai do jete ne gjuhen angleze .Poashtu edhe para ketij projekti Tuna ka realizuar kenge anglisht “Nobody There” ishte projekti i Tunes i cili e beri te famshme ne skenen nderkombtare .

Mc kresha emri i te cilit po lakohet ne nje bashkpunim me reperin me fame Rick ross edhe pse asgje nuk eshte e konfirmuar ,siq duket ai po synon skenen nderkomtare .

Enca antarja e grupit O.T.R poashtu ka kenge anglisht e cila disa dite ishte ne krye te toplistave arabe . Ajo gjithashtu duket se synon tregun nderkombtar , poashtu lideri i grupit otr Noizy ne kengen e fundit me Escobar ai ka bere nje kenge ne stilin Amerikan dhe fansat e tij po perpiqen qe kenga te dale ne MTV .

Por estrada ka edhe Kengtare te cilet deshirojne te kendojne vetem shqip , siq jane Getoar Selimi , Unikkatil , Gold ag .

Geti ka thene se do beje muzik shqip dhe vetem per shqiptaret .

Kurse edhe Unikkatil ka bere vetem kenge shqip, Goldi njihet me kenget e tij patriotike por qe kritikohet shum pasi qe thote se po ben muzik rap por sipas fansav ai i takon nje zhanri tjeter.

SQARIM!

Shkrimet në blogun e lajmi.net janë shkrime të përdoruesve të ndryshëm, të mundësuara nga lajmi.net. Shkrimet që i lexoni në blog nuk paraqesin qëndrimin e redaksisë së lajmi.net. Nëse një shkrim mendoni se ka përmbajtje që është e papërshtatshme në çfarëdoformë, klikoni butonin raporto apo na shkruani në [email protected]

Raporto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *