Bilanci i COVID-19 në Kosovë: 1.269 të infektuar, 912 të shëruar dhe 31 të vdekur

Për dallim nga ditët e fundit, mbrëmë u regjistruan vetëm 6 raste të reja me COVID-19 në Kosovë.

Lajme

10/06/2020 07:34

Këto raste vijnë nga Prishtina, Vushtrria, Gjilani e Mamusha.

Ndërsa numri i përgjithshëm i të infektuarve deri më tani ka arritur në 1.269, 31 kanë vdekur, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 912 raste.

“Sot më 09 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 294 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 6 raste.

Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 3 raste (sipas vendbanimit: 3 raste Prishtinë) dhe me nga 1 rast vendbanimet: Mamushë, Vushtrri dhe Gjilan.

Nga data 08 shkurt deri më 09 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 17.199 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.269 raste, me gjithsej 31 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome”, thuhet në raportin e IKSHPK-së. /Lajmi.net/