Bielsa zbulon se 10 lojtarë kërkuan largimin në janar

Trajneri i Leeds United, Marcelo Bielsa thotë se 10 lojtarë donin të largoheshin nga klubi gjatë afatit kalimtar të janarit, megjithëse zbuloi vetëm Crysencio Summerville si një nga grupi.

Sport

07/02/2022 16:15

Po rezulton të jetë një sezon i dytë i vështirë në Premierligë për Leeds nën drejtimin e Bielsa-s, që aktualisht renditën në vendin e 15-të në tabelë, transmeton lajmi.net.

Klubi anglez është penguar nga dëmtimet e lojtarëve të mëdhenj si Kalvin Phillips, Patrick Bamford dhe Robin Koch, por ka ende shumë lojtarë në skuadër që ishin të prirur të lëviznin në huazim në janar, pavarësisht boshllëqeve të hapura në ekipin e parë.

Bielsa zbuloi se Summerville, një nënshkrim i vitit 2020 nga Feyenoord, i cili ka bërë pesë paraqitje në Premierligë këtë sezon, i kërkoi të largohej drejtpërdrejt.

“Ai foli me mua dhe më tha se donte të largohej. I thashë se nuk kishte asnjë problem me largimin. Arsyeja pse ia thashë këtë është se si lojtar ka një pjesëmarrje mjaft të shpeshtë në ekipin e parë, jo domosdoshmërisht që vjen, por është një lojtar që u mendua shpesh dhe kërkoi të largohej. Për mua kjo arsye është e mjaftueshme”.

Argjentinasi thotë se kishte të njëjtin qëndrim ndaj çdo lojtari që donte të largohej nga klubi, duke mos dashur t’i pengonte askujt që do të preferonte të ishte diku tjetër.

Megjithatë, gjithashtu e bëri të qartë se nuk është i vetmi vendimmarrës dhe klubi nuk do të ishte aq i gatshëm të linte asnjë lojtar që kërkonte të largohej.

“Çdo lojtar që më thotë se duan të largohen, unë do t’i përgjigjesha: “Nuk ka problem, nuk jam kundër largimit. Cila është arsyeja? Kjo sepse ai dëshiron të largohet. Nuk analizoj nëse është e drejtë apo jo, nëse korrespondon apo jo. Thjesht të mos duash të jesh këtu është e mjaftueshme”.

“Klubi ka një këndvështrim tjetër për këtë, sepse lojtarët nënshkruajnë kontrata dhe marrin detyrime”.

“Detyrimet përmbledhin në ato ekonomike. Unë nuk kam fuqi të vendos për problemet kontraktuale apo ekonomike”.

“Në rastin e Summerville, kishte 10 lojtarë në një situatë të ngjashme dhe të gjitha subjektet, unë i trajtova në të njëjtën mënyrë, pasi nuk mund të jetë ndryshe”, deklaroi ai./Lajmi.net/