Berlusconi me deklaratë interesante: Monza do të fitojë Scudeton

Presidenti i Monzas, Silvio Berlusconi nënvizoi ambiciet e larta të klubit. Ish-kryeministri i Italisë mori drejtimin e Monzas në shtator 2018, duke blerë klubin ndërsa ata ishin në Serie C. Pas hedhjes së themeleve, mbështetja e Berlusconit e lejoi klubin të ngjitej në Serie A për herë të parë në 110 historia e vitit. Monza…

Sport

04/02/2023 12:44

Presidenti i Monzas, Silvio Berlusconi nënvizoi ambiciet e larta të klubit.

Ish-kryeministri i Italisë mori drejtimin e Monzas në shtator 2018, duke blerë klubin ndërsa ata ishin në Serie C. Pas hedhjes së themeleve, mbështetja e Berlusconit e lejoi klubin të ngjitej në Serie A për herë të parë në 110 historia e vitit.

Monza ka bërë mirë në sezonin e tyre debutues në Serie A dhe aktualisht ndodhet në vendin e 11-të në tabelë pas 20 ndeshjesh, duke pasur 12 pikë më shumë se kandidatët për rënie, Hellas Verona.

Skuadra e Raffaele Palladino fitoi një fitore historike 2-0 jashtë Juventusit javën e kaluar, duke e bërë vitin e tyre të parë në ligë të paharrueshme.

Duke folur me lojtarët e tij në Villa Gernetto, Berlusconi diskutoi fillimisht ambiciet e tij dhe të Monzas për vitet e ardhshme.

“Që nga ardhja e Palladinos, ne kemi qenë në vendin e pestë, së bashku me Milanin. Në Monza ne vërtet besojmë, duam ta bëjmë atë të bëhet edhe më i rëndësishëm, dhe mund ta themi Adriano (Galliani): duam të fitojmë Scudetton, vitin e ardhshëm ose një vit më pas.”

Presidenti i Monzas më pas diskutoi rritjen e klubit në vitet e fundit dhe themelet e hedhura për të ardhmen.

“Me Monzën blemë lojtarë të rinj, dyfishuam terrenin tonë të stërvitjes, Monzello, që tani është më i madhi dhe më i bukuri në Itali. Tani kemi vendosur edhe stadiumin me një shpenzim të vogël prej 25 milionë euro.

“Por gjërat kanë ndryshuar kur mbërritëm, kishte 300 njerëz që shikonin Monzën, tani 10,000. Duhet të jemi të bashkuar dhe kjo që kemi shkruar në dhomat e zhveshjes vlen sidomos tani, ata që besojnë në të i luftojnë të gjitha pengesat dhe ata që besojnë në të fitojnë. Ne duhet ta bëjmë Monzën të madhe”./Lajmi.net/