BE nesër mban konferencën e donatorëve për viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri

Bashkimi Evropian organizojë nesër një konferencë ndërkombëtare të donatorëve për të mbështetur viktimat e tërmeteve shkatërruese të muajit të kaluar në Turqi dhe Siri. E bashkëorganizuar nga Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe kryeministri suedez i Suedisë, Ulf Kristersson për Presidencën suedeze të Këshillit, konferenca do të organizohet në koordinim me autoritetet…

Bota

19/03/2023 23:37

Bashkimi Evropian organizojë nesër një konferencë ndërkombëtare të donatorëve për të mbështetur viktimat e tërmeteve shkatërruese të muajit të kaluar në Turqi dhe Siri.

E bashkëorganizuar nga Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe kryeministri suedez i Suedisë, Ulf Kristersson për Presidencën suedeze të Këshillit, konferenca do të organizohet në koordinim me autoritetet turke.

Sipas një deklarate të OKB-së, konferenca do të jetë e hapur për anëtarët e BE-së, vendet kandidate dhe kandidatët potencialë, vendet fqinje dhe partnere, anëtarët e G-20 – me përjashtim të Rusisë – shtetet anëtare të Bashkëpunimit të Gjirit, si dhe OKB-së, organizatat ndërkombëtare, aktorët humanitarë dhe institucionet financiare ndërkombëtare dhe evropiane.

“Gjashtë javë pas tërmeteve shkatërruese në Turqi dhe Siri, ne mblidhemi për të mbështetur të mbijetuarit e kësaj tragjedie,” citonte deklarata të thoshte von der Leyen.

Ajo tha se solidariteti i tyre do të vazhdojë të jetë “i fortë sa ka qenë” në momentet e para pas tërmeteve vdekjeprurëse.

“Si Presidente e Këshillit të Bashkimit Evropian, Suedia do të bëjë gjithçka që është në fuqinë tonë, së bashku me BE-në dhe partnerët ndërkombëtarë, për të ndihmuar të prekurit në fazat e ardhshme të rehabilitimit dhe shërimit të hershëm”, tha Ulf Kristersson.

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan do të flasë virtualisht në seancën e hapjes së ngjarjes dhe ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu do të marrë pjesë personalisht në konferencë.

Më 6 shkurt, tërmete me magnitudë 7.7 dhe 7.6 goditën 11 provinca – Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Elazig, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaras, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa të Turqisë.

Të shtunën, nënpresidenti turk Fuat Oktay tha se numri i të vdekurve nga tërmetet u rrit në 49,589.

Më shumë se 13.5 milionë njerëz në Turqi janë prekur nga tërmetet shkatërruese, si dhe shumë të tjerë në Sirinë veriore.