Bayerni e mbyll me fitore

Bayern Munich e përfundoi edicionin e sivjetmë të Bundesligës me fitore 1:0 ndaj Stuttgartit në Allianz Arena. Fitore shënuan edhe Dortmund, Leverkusen e Schalke.

Sport

10/05/2014 18:28

Bayern Munich mposhti Stuttgartin 1:0 në ndeshjen e xhiros së fundit në Bundesligë.

Skuadra e Pep Guardiolës arriti të shënojë fitore para tifozëve të saj, por me shumë mund, ndonëse strategu katalan e nisi duelin me pothuajse komplet formacionin bazë, me përjashtim të mesfushorit Franck Ribery.

Sulmuesi Claudio Pizarro shënoi golin e fitores në minutën e fundit shtesë. Bayern e mbylli një sezon ku dominoi Bundesligën dhe fitoi titullin në kohë rekorde, në muajin mars.

Gjiganti bavarez e kreu stinorin me 90 pikë. Në ndeshjet tjera, Borussia Dortmund fitoi me rezultat të thellë 4:0 në udhëtim te Hertha Berlin, në ndeshjen ku Robert Lewandowski realizoi dy gola.

Bayer Leverkusen mundi Werderin me rezultat 2:1, kurse Schalke shkeli Nurnbergun duke e mposhtur 4:1.

Rezultatet: 

Augsburg – Eintracht Frankfurt 2:1
Bayer Leverkusen – Werder Bremen 2:1
Bayern Munich – Stuttgart 1:0
Hannover – Freiburg 3:2
Hertha – Dortmund 0:4
Hoffenheim – Braunschweig 3:1
Mainz – Hamburg 3:2
Schalke – Nurnberg 4:1
Wolfsburg – Borussia M’gladbach 3:1