Bayern dhe Dortmund ‘jashtë’ Bundesligës

Felix Magath beson se Bayern Munich dhe Borussia Dortmund duhet të përjashtohen nga Bundesliga, për shkak të kualitetit superior ndaj skuadrave tjera rivale. Trajneri i mirënjohur gjerman mendon se ekziston një dallim i madh mes këtyre dy skuadrave dhe rivalëve të tjerë në elitën e futbollit gjerman, andaj ka propozuar që ato të bëjnë gara…

Sport

18/11/2013 17:26

Felix Magath beson se Bayern Munich dhe Borussia Dortmund duhet të përjashtohen nga Bundesliga, për shkak të kualitetit superior ndaj skuadrave tjera rivale.

Trajneri i mirënjohur gjerman mendon se ekziston një dallim i madh mes këtyre dy skuadrave dhe rivalëve të tjerë në elitën e futbollit gjerman, andaj ka propozuar që ato të bëjnë gara në ndonjë ligë tjetër.

“Klubet që marrin pjesë vazhdimisht në Ligën e Kampionëve kanë avantazh të jashtëzakonshëm për dallim nga skuadrat tjera. Për këtë arsye jam i pajtimit për krijimin e një kampionati në nivel kontinental”, deklaroi Magath, sipas të cilit problemi qëndron edhe tek ligat tjera të mëdha si Spanja dhe Italia.

“Në Bundesligë, pozita e parë është e rezervuar për Bayernin e Guardiolës. Dortmund dhe Leverkusen kandidojnë për pozitën e dytë dhe të tretë, nga e katërta e më poshtë do të kemi befasi”, u shpreh ai.