Barcelona, kampione në Facebook

Barcelona është skuadra pjesëmarrëse e Ligës së Kampionëve me më së shumti përkrahës në rrjetin social Facebook. Pas katalanëve vjen rivali Real Madrid, dhe Chelsea.

Sport

09/09/2014 18:09

Në mesin e skuadrave pjesëmarrëse në edicionin e sivjetmë të Ligës së Kampionëve, Barcelona ka fituar një ‘titull’ ende pa filluar gara.

Gjiganti katalan është skuadra me numrin më të madh të përkrahjes në rrjetin social Facebook. Gjiganti katalan numëron mbi 74 milionë ‘like’. Kurse, menjëherë pas tyre renditet rivali i madh nga La Liga, Real Madrid.

Chelsea e kompleton podiumin. Kurse, Arsenali është i katërti para rivalit të Premierligës, Liverpool.

Bayern Munich, Manchester City, Juventus, Paris Saint-Germain dhe Galatasaray kompletojnë dhjetë pozitat e para.

Renditja:

1/ Barcelona (Gr F) : 74 273 932
2 / Real Madrid (Gr B) : 72 552 638
3/ Chelsea (Gr G) : 35 334 692
4/ Arsenal (Gr D) : 28 716 716
5/ Liverpool (Gr B) : 22 678 513
6/ Bayern Munich (Gr E) : 20 478 264
7/ Manchester City (Gr E) : 15 394 460
8/ Juventus (Gr A) : 13 764 143
9/ Paris SG (Gr F) : 12 997 209
10/ Galatasaray (Gr D) : 12 440 358
11/ Borussia Dortmund (Gr D) : 10 416 210
12/ Atletico Madrid (Gr A) : 7 935 566
13/ Roma (Gr E) : 3 779 701
14/ Benfica (Gr C) : 2 342 857
15/ Schalke (Gr G) : 2 282 222
16/ Porto (Gr H) : 2 147 710
17/ Monaco (Gr C) : 1 629 279
18/ Ajax Amsterdam (Gr F) : 1 615 699
19/ Sporting Portugal (Gr G) : 1 476 309
20/ Shakhtar (Gr H) : 1 240 190
21/ Bâle (Gr B) : 1 210 138
22/ Bayer Leverkusen (Gr C) : 963 289
23/ Zenith St Petersbourg (Gr C) : 846 725
24/ Athletic Bilbao (Gr H) : 535 652
25/ Anderlecht (Gr D) : 356 879
26/ CSKA Moscou (Gr ) : 307 979
27/ Olympiakos (Gr E) : 259 128
28/ Maribor (Gr G) : 99 604
29/ Malmo FF (Gr A) : 78 420
30/ APOEL Nicosie (Gr F) : 60 338
31/ Ludogorets Razgrad (Gr B) : 7 808
32/ FC Bate Borisov (Gr H) : 1 297