Të Infektuar: 1083

Të Shëruar: 843

Të Vdekur: 30

Avokati i Assange ka frikë nga tortura në rast të ekstradimit në SHBA

7:55 | 12 Prill 2019

Shqetësime për mundësinë e ekstradimit të themeluesit të Wikileaks, Julian Assange në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Themeluesi i Wikileaks, Julian Assange mund të rrezikojë torturën nëse ekstradohet në Shtetet e Bashkuara, një nga avokatët e tij tha në Madrid të enjten, pas arrestimit të Assange në Londër, raporton “Reuters”, transmeton lajmi.net.

Argumentet e dhëna për përfundimin e qëndrimit gati gati shtatëvjeçar të Assange nën azilin në ambasadën e Londrës në Ekuador ishin të rreme dhe tani do të fillojë një proces ekstradimi, u tha gazetarëve, avokati Baltasar Garzon. /Lajmi.net/