Teknologji – Lajmi.net

Aktuale

2013’shi ishte viti i Androidit

Sipas raporteve të IDC dhe Strategy Analytics, 2013 ishte pa dyshim viti i Androidit, i cili tashmë posedon 79% të peshës botërore të ‘smartphone’. Sipas konsulentit të dytë, gjatë vitit janë shitur 781,2 milionë të telefonave që e përdorin sistemin e Google, me një total prej 990 milionë ‘smartphone’, që janë shitur në tërë botën. […]...

31 January, 2014 Lexo më shumë

Sa kohë i keni kaluar në Facebook?

Me siguri, secilit prej jush ju intereson se sa kohë keni qëndruar në Facebook! Rrjeti social, më i njohuri në botë, është duke u përgatitur për vitin e tij të dhjetë të ekzistimit, muajin e ardhshëm, ndërsa një aplikacion i ri është krijuar për t’ju treguar juve se sa ditë, orë dhe minuta i keni […]...

30 January, 2014 Lexo më shumë

Aplikacion për t’u dukur si yjet

Keni ëndërruar ndonjëherë të dukeni sikur Brad Pitt apo Rihanna? Këtë mund ta bëni në kohë reale, duke e ndërruar fytyrën përmes një aplikacioni, derisa jeni duke e përdorur kamerën. Artisti dhe shkenctari i kompjuterit nga Oslo, Audun Mathias Oygard e ka dizajnuar një aplikacion unik të ndërrimit të fytyrës duke e përdorur ‘JavaScript library […]...

29 January, 2014 Lexo më shumë

Me 5G e shkarkoni një film për një sekondë

Koreja e Jugut është duke i investuar afro një miliard euro për shërbimet 5G. Ky shërbim pritet të jetë gati për këtë vend në vitin 2017, ndërsa do të jetë në dispozicion global në dhjetor të vitit 2020. 5G do të jetë një sensacion i vërtetë. Ajo do të jetë 1,000 herë më e shpejtë […]...

28 January, 2014 Lexo më shumë

E rrezikon jetën për ta shpëtuar Xbox’in

Një mashkull e ka rrezikuar jetën e tij, duke u kthyer në shtëpinë që po digjej, vetëm e vetëm për ta shpëtuar Xbox’in e tij. Lojtari nga Kansas i SHBA’ve, doli nga shtëpia që po digjej duke u pajtuar me ‘fatin’, por më pas iu kujtua se video loja e tij e dashur ishte ende […]...

27 January, 2014 Lexo më shumë

Iphone me kristal të safirit

Apple tashmë është duke i provuar prototipet e iPhone me kristal të safirit, duke hequr dorë dalëngadalë nga xhami i kristaltë i kompanisë Gorilla Glass, për t’iu përshtatur sa më mirë telefonit më të ri që do të dalë në treg, me gjasë këtë vit, iPhone 6, i cili e ngre safirin. Sipas uebfaqes tajvaneze […]...

26 January, 2014 Lexo më shumë

Google ofron transport për klientët

Blerjet përmes Internetit janë më të shpejtat dhe më të lehtat të mundshme. Por, çka nëse ju jepet mundësia që të jeni edhe fizikisht në dyqan? E pra, duket se Google mendon për këtë punë dhe e ka prezantuar një patentë që siguron transport gratis për përdoruesit. Siguriht, kjo ofertë nuk i bëhet çdokujt, pasi […]...

25 January, 2014 Lexo më shumë

Top 25 passwordat më të këqij

Në botë, pjesa dërrmuese e njerëzve të rritur kanë email, uebfaqe apo llogari personale në rrjetet sociale, që nënkuptohet se kërkojnë edhe nga një password. Për shkaqe sigurie, ka prej njerëzve që i vendosin passwordat më të vështirë, të cilët janë shumë vështirë të ‘thyhen’. Por, ka prej ‘fjalëkalimeve’ që janë shumë të thjeshta dhe […]...

24 January, 2014 Lexo më shumë

Interneti, një dhuratë nga Zoti

Papa Francis është një optimist i internetit. Shenjtëria e tij ka e deklaruar mbështetjen e tij për ueb’in, si një mjet që e sjellë njerëzimin më afër. “Një kulturë e takimit që kërkon nga ne që të jemi të gatshëm jo vetëm të japim, por gjithashtu edhe të pranojmë”, tha Papa Francis, në deklaratën e […]...

24 January, 2014 Lexo më shumë

Apple lanson platformën edukative për iPad

Së paku dy vjet më parë, Apple e kishte venë në qendër të vëmendjes Ipadin, si mjetin kryesor për edukimin e së ardhshmes. Jo vetëm që e posedon një platformë speciale për leximin e librave interaktivë (iBooks 2), po ashtu krijon lehtësisht (iBooks Author), e deri te një gamë e mjeteve të shërbimit si iTunes […]...

23 January, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO