Të Infektuar: 1147

Të Shëruar: 874

Të Vdekur: 30

Austria shënon mbi 10 mijë raste me koronavirus

11:28 | 2 Prill 2020

Austria ka shënuar rritje të numrit të infektuarve me koronavirus.

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Austri ka kaluar 10,000, tha ministria e shëndetësisë e vendit, raporton Cnn, transmeton lajmi.net.

Një total prej 10,769 njerëz kanë testuar pozitiv për Covid-19 në vend, dhe numri i të vdekurve tani është në 146.

Bartja e maskave të fytyrës do të bëhet e detyrueshme.

Kancelari austriak Sebastian Kurz njoftoi në fillim të kësaj jave se veshja me maska ​​për fytyrën në dyqane do të bëhet e detyrueshme. Ministria e shëndetësisë thotë se kjo masë do të hyjë në fuqi nga 6 Prill. /Lajmi.net/