Arteta u bën thirrje sulmuesve të tij që të kontribuojnë në më shumë gola

Mikel Arteta u ka bërë thirrje sulmuesve të tij që të kontribuojnë më shumë gola pas fitores 2-0 të Arsenalit ndaj Newcastle, me Pierre-Emerick Aubameyang dhe Alexandre Lazazette që përballen me kritika.

28/11/2021 10:39

Bukayo Saka dhe zëvendësuesi Gabriel Martinelli goditën në minutën e 11-të të pjesës së dytë për të ‘vrarë’ ndeshjen e Premierligës në Emirates.

Fitorja bëri që klubi i Londrës veriore të barazohet në pikë me West Hamin e vendit të katërt, i cili përballet me Manchester Cityn në Etihad të dielën.

Megjithatë, mund të ketë qenë më shumë për Arsenalin, me Aubameyang që ka dhënë një shans të lavdishëm në pjesën e parë.

Lojtari i Gabonit e kishte golin në mëshirë të tij, teksa topi u hodh në shtyllën e largët, pasi goditja me kokë e Emile Smith Rowe u prit nga portieri.

Pas ndeshjes, Arteta këmbënguli se ai dëshiron më shumë në frontin e tij dhe kërkoi që skuadra e tij të shënonte më shumë gola.

“Ne kemi nevojë për më shumë gola, kjo është e sigurt,” tha ai për talkSPORT.

“Lojtarët tanë kryesorë duhet të kontribuojnë më shumë, por kjo është një gjë kolektive.”

Megjithatë, spanjolli pranoi se ishte i kënaqur me përgjigjen e ekipit të tij pas përuljes së tyre në Anfield herën e fundit.

“Në shtëpi duhet të jesh vërtet i fortë nëse dëshiron të kesh një sezon të suksesshëm”, shtoi ai.

“Gjëja e Liverpool-it mund të ndodhë, ne e dimë se sa e vështirë është të luash atje dhe kjo është mënyra se si reagon skuadra”.

Në ndeshjen në përgjithësi, Arteta tha se ata ishin përmirësuar shumë në pjesën e dytë pasi u përpoqën të depërtonin në mbrojtjen e Newcastle në 45 minutat e para.

“Pjesën e parë ne patëm vështirësitë tona në sulm,” tha ai. “Ne i mbajtëm në të tretën e fundit në periudha të gjata, por ritmi ynë, ritmi dhe gjakftohtësia jonë në të tretën e fundit për të marrë pasimin dhe krosin e duhur dhe përfundimi nuk ishte mjaftueshëm i mirë.

“Ne ndryshuam disa gjëra në pjesën e dytë dhe dinamika jonë ishte më e mirë. Ne mbajtëm durim, por luajtëm me shumë më tepër urgjencë dhe e pamë që ishim më shumë kërcënim”.

Duke folur në detyrën e komentimit për talkSPORT, Dean Ashton tha se Aubameyang dukej dukshëm i jashtëzakonshëm.

“Aubameyang i mungon besimi,” pohoi ai.

“Ndërveprimi i mirë, por kur ato mundësi erdhën, ai nuk dukej aq i sigurt sa ne e dimë se mund të ishte.

“Unë mund ta shoh se ky është një model kur Lacazette dhe Aubameyang luftojnë për atë pozicionin nr.9, por ju duhet ta vendosni edhe Nketiah në atë përzierje.

“Nëse as Lacazette dhe as Aubameyang nuk shënojnë gola, ai do ta meritonte një shans.” /Lajmi.net/