Arteta me lëvdata për Lacazetten, por ende i paqartë për të ardhmen e francezit

14:35 | 21 Tetor 2021

Mikel Arteta ka lavdëruar ndikimin e Alexandre Lacazette në Arsenal, por refuzoi të konfirmojë nëse sulmuesit do t’i ofrohet një kontratë e re mes pasigurisë mbi të ardhmen e tij në Emirates Stadium.

Marrëveshja aktuale e 30-vjeçarit me “Gunners” skadon në qershor të vitit të ardhshëm dhe ai është i lirë të flasë me klubet jashtë shtetit në janar për të negociuar një lëvizje për një transferim falas në fund të sezonit.

Lacazette doli nga stoli për të shënuar një barazim dramatik në kohën shtesë kundër Crystal Palace të hënën, goli i tij i parë i sezonit në Premier Ligë, për të shpëtuar skuadrën nga humbja në barazimin 2-2.

Përpara ndeshjes së Arsenalit me Aston Villa të premten mbrëma, menaxheri i Lacazette ishte i ‘etur’ të lavdëronte francezin për përkushtimin e tij ndaj klubit dhe ndikimin e tij në ekip, por nuk sqaroi nëse do t’i ofrohet. një zgjatje e marrëveshjes së tij aktuale.

Arteta tha për kontratën e Lacazette: “Është situata që kemi dhe duhet ta pranojmë.

“Nuk mund të kërkoj asgjë nga lojtari, dhe nuk është një situatë individuale sepse ka një efekt goditjeje.

“Me të gjitha këto na është dashur të merremi në të kaluarën dhe akoma tani, ne duhet të shohim se cili është opsioni më i mirë për të gjithë në fund të sezonit.

“Unë nuk kisha asnjë dyshim për atë [motivimin e tij] dhe nëse do ta kisha, ndoshta do të kisha vendosur të bëja diçka ndryshe në verë nëse motivimi do të ishte vetëm e ardhmja e tij financiare.

“Nuk është rasti me Laca dhe ai ka treguar se që kur kam qenë këtu çdo ditë dhe se ai mbetet një lojtar vërtet i rëndësishëm për ne.

“Unë mendoj se ai ishte në gjendje të transmetonte atë energji [kundër Crystal Palace] dhe kjo ishte ngjitëse për pjesën tjetër të ekipit dhe për stadiumin.

“Ai krijoi një atmosferë të ndryshme menjëherë, me vendosmërinë dhe cilësinë e tij dhe ai u përpoq të ndryshonte rezultatin menjëherë dhe [kishte] atë besim në veten e tij se ai mund ta bënte atë.”

Lacazette, i cili është në sezonin e tij të pestë në Arsenal pas ardhjes së tij nga Lyon në 2017, nuk ka startuar ende një lojë në Premier Ligës këtë sezon, duke bërë vetëm tre paraqitje zëvendësuese deri më tani, me kapitenin Pierre-Emerick Aubameyang që shpesh preferohet si një sulmues i vetëm.

Kur u pyet nëse është e pamundur që Lacazette t’i ofrohet një kontratë e re, Arteta u përgjigj: “Jo. Çdo gjë është e mundur.

“Ai është lojtari ynë, dhe unë e trajtoj atë si çdo lojtar tjetër, nuk do ta trajtoj ndryshe sepse ai ka një vit të mbetur ose jo edhe një vit dhe kjo është ajo që ai meriton”, ka përfunduar Arteta. /Lajmi.net