Arsenali kërkoi shtyrjen e ndeshjes në fundjavë – legjenda e United bën reagim të ashpër

Legjenda e Manchester United, Gary Neville, ka kërkuar nga Premier League që të refuzojë kërkesën e Arsenalit për të shtyrë derbin e Londrës veriore kundër Tottenham Hotspur.

Sport

14/01/2022 23:45

Skuadra e Mikel Artetës thuhet se ka kërkuar që të anulohet përballja e tyre e trazuar kundër skuadrës së Antonio Contes.

Spanjollit i mungojnë aktualisht 12 lojtarë për shkak të lëndimeve, pezullimeve, testeve pozitive të Coronavirus dhe Kupës së Kombeve të Afrikës.

Ai mund të jetë edhe pa më shumë yje të tij, pasi edhe ata janë në pritje të rezultateve të testeve të mëtejshme.

Megjithatë, Neville e përplasi kërkesën e tyre, duke besuar se ‘Topçinjtë’ janë në gjendje të krijojnë një ekip.

“Unë sinqerisht besoj se të gjitha skuadrat, jo vetëm në Premier League, por edhe EFL tani duhet të detyrohen të luajnë ndeshjet e tyre,” tha ai përpara ndeshjes së Brighton and Hove Albion kundër Crystal Palace.

“[Folarin] Balogun është huazuar, [Ainsley] Maitland-Niles është huazuar, [Granit] Xhaka ka një karton të kuq – nuk është faji i askujt tjetër.

“Ne nuk mund të anulojmë ndeshjet. Nëse do të ishte thjesht për shkak të Covid-it dhe rrethanave të jashtëzakonshme ku kishte 10 ose 15 lojtarë jashtë [do të ishte e pranueshme].

“Por, ne tani po flasim për skuadrat në javët e fundit ku nuk ka dyshim se ata i kanë anuluar ndeshjet nëse mendojnë se kanë skuadrën më të mirë ose ekipin më të mirë për të fituar një lojë.”

Skuadra e Artetës humbi Granit Xhakën me një karton të kuq direkt në barazimin 0-0 ndaj Liverpool-it në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Kupës së Ligës.

Ai gjithashtu mund të jetë pa Cedric Soares dhe Bukayo Saka, të cilët të dy pësuan goditje në përplasjen kundër skuadrës së Jurgen Klopp.

Martin Odegaard po kalon gjithashtu një periudhë izolimi pasi ka rezultuar pozitiv me Covid para përplasjes në Anfield, ndërsa lojtarë si Nicolas Pepe dhe Thomas Partey janë larg në detyrë ndërkombëtare. /Lajmi.net/