Të Infektuar: 8799

Të Shëruar: 4027

Të Vdekur: 249

Arrestohet pronari i një spitali, mashtroi pacientët me teste të rreme për COVID-19

14:51 | 16 Korrik 2020

Një pronar i spitalit dyshohet se ka mashtruar pacientët nga 350,000 dollarë duke përdorur teste të rreme për Covid-19.

Një pronar i spitalit në Bangladesh u arrestua të enjten me akuzën e mashtrimit, pasi dyshohet se kishte lëshuar mijëra rezultate të rreme të testit Covid-19 për të mashtruar pacientët duke marrë 350,000 dollarë, në një mashtrim të gjerë që ka tronditur besimin në institucionin mjekësor të vendit, raporton Cnn, transmeton lajmi.net.

Autoritetet në Bangladesh thonë se Mohammad Shahed, 43 vjeç, i cili kishte shmangur autoritetet për nëntë ditë, u kap duke provuar të kalonte një lum në Indinë fqinje.

Shahed është akuzuar për sigurimin e pacientëve me rezultate të rreme negative të testit për koronavirusin e ri, tha kolonel Ashique Billah, një zëdhënës i Batalionit të Veprimit të Shpejtë të vendit, një forcë elitare e sigurisë.

Shahed gjithashtu akuzohet se mashtroi njerëz për trajtime të viruseve dhe dokumente që vërtetojnë se ata nuk kishin kontraktuar koronavirusin, pasi ishte pajtuar me qeverinë se ai do t’i ofronte ato shërbime falas, transmeton lajmi.net.

Billah tha se dy objektet mjekësore në pronësi të Shahed kryen rreth 4,000 teste origjinale të koronavirusit, por falsifikuan rezultatet e 6.500 të tjera.

Një gjykatë i dha policisë mundësinë për të mbajtur Shahed në arrest për 10 ditë për marrje në pyetje. CNN është duke u përpjekur të gjejë një avokat i cili përfaqëson Shahedin për koment. /Lajmi.net/