Arrestohen qindra protestues mbështetës të gazetarit Golunov

22:31 | 12 Qershor 2019

Qindra njerëz janë arrestuar në një tubim në Moskë, ku po kërkonin dënim për policët që arrestuan një gazetar i cili zbuloi aferat e korrupsionit.

Zyrtarët në këtë tubim u përleshën me protestuesit gjatë marshimit të paautorizuar në mbështetje të Ivan Golunov.

Ndër të burgosurit ishin gazetarë dhe udhëheqësi i opozitës ruse Alexei Navalny.

Golunov u lirua të martën pasi akuzat për drogë kundër tij u hodhën poshtë pas një proteste publike.

Ministri i Brendshëm Vladimir Kolokotsev tha se oficerët që kishin marrë pjesë në paraburgimin e tij do të pezulloheshin gjatë një hetimi.

Tre gazeta të mëdha ruse shfaqën mbështetje për gazetarin freelance në një shfaqje të rrallë publike të mbështetjes.