“Aneksimi i veriut të Kosovës”, Sveçla e Hoxha: Hetimet tregojnë se grupi terrorist u stërvit në Serbi

Ministri Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë sot se çdo ditë kanë dëshmuar me fakte të patjetërsueshme lidhjen e shtetit serb dhe presidentit Aleksandër Vuçiq me sulmin e fshatit Banjksë të Zveçanit. Ky organizim terrorist sipas tij, kishte vetëm një qëllim, aneksimin e veriut të Republikës së Kosovës, shkruan Lajmi.net. “Përmes pamjeve do të…

Lajme

01/10/2023 16:10

Ministri Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë sot se çdo ditë kanë dëshmuar me fakte të patjetërsueshme lidhjen e shtetit serb dhe presidentit Aleksandër Vuçiq me sulmin e fshatit Banjksë të Zveçanit.

Ky organizim terrorist sipas tij, kishte vetëm një qëllim, aneksimin e veriut të Republikës së Kosovës, shkruan Lajmi.net.

“Përmes pamjeve do të dëshmojmë se shteti i Serbisë është i përfshirë drejtpërdrejtë në ngjarjet e 24 shtatorit.. Për shumë armatime kemi dokumentacion që janë dhënë nga ushtria serbe… ‘Pablo Escobar dhe Prigozhin i Serbisë’, kanë dështuar falë profesionalizmit të Policisë së Kosovës”, theksoi ai në një konferencë të përbashkët për media me drejtorin e policisë.

Ndërsa, drejtori I Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha theksoi se nga hetimet policore kemi ardhur në përfundim se grupi terrorist ka zhvilluar ushtrime të gjata në Kopaonik.

“Nga hetimet policore kemi ardhur në përfundim se grupi terrorist ka zhvilluar ushtrime të gjata në Kopaonik dhe Paculanske Livade që është poligon i trajnimeve të komunës së Paraqinit”, tha ai.