“Ambicia e vetme e Ronaldos është të përfundojë karrierën e tij me më shumë Topa të Artë se Lionel Messi”

10:18 | 28 Nentor 2021

Ambicia më e madhe e Cristiano Ronaldos është të tërhiqet pasi ka fituar Topin e Artë më shumë herë se rivali i tij prej kohësh Lionel Messi.

Kështu ka deklaruar shefi i çmimit Pascal Ferre, i cili shpërndan trofeun çdo vit.

Ronaldo është pesë herë fitues i Topit të Artë dhe është nominuar më së shumti me një rekord 17 herë, por mbetet një pas Messit.

Argjentinasi mendohet të jetë kryesuesi për çmimin e këtij viti, i cili do ta çonte numrin e tij në shtatë, por Ferre zbuloi se Ronaldo është i dëshpëruar për një Messi.

“Ronaldo ka vetëm një ambicie dhe ajo është të tërhiqet me më shumë Topa të Artë se Messi dhe e di sepse ai më tha mua”, tha Ferre për Marca.

Por ylli portugez me sa duket nuk do ta arrijë dëshirën e tij këtë vit nëse duhen besuar rezultatet e zbuluara.

Përpara ceremonisë të hënën e ardhshme, fituesi i këtij viti raportohet se u zbulua në fillim të kësaj jave, me Messin që fitoi edhe një herë çmimin e lakmuar, përmes talkSPORT.

Karim Benzema, i cili u shpall fajtor në rastin e tij të shantazhit të seksit këtë javë, thuhet se ka dalë i dyti, ndërsa Robert Lewandowski përfundoi i treti në mënyrë mjaft të diskutueshme.

Messi e fitoi çmimin në ceremoninë e fundit në vitin 2019, ndërsa Ronaldo nuk e ka siguruar çmimin që nga viti 2016. Sulmuesi i PSG-së u parapri nga Luka Modric, i cili, sipas Ferre, ‘qau si fëmijë’ kur telefonoi për t’i thënë kroatit se ai kishte fituar.

Gazetari francez beson se zbulimi i fituesit në gala është pjesë e magjisë së çmimit dhe bën përpjekje të mëdha për të mbajtur sekret identitetin e tyre.

‘Ne jemi shumë të kujdesshëm. Fituesi i Topit të Artë është një sekret i madh. Nuk mendoj se ka një situatë të krahasueshme në sport”, tha ai.

Ronaldo ishte në garë këtë vit, duke hyrë në listën e ngushtë me 11 lojtarë, por nuk konsiderohet si favorit.

Ai nuk i ka arritur majat e tij të zakonshme marramendëse pas kthimit të tij në Angli gjatë verës, por pothuajse i vetëm e ka mbajtur Manchester United në Ligën e Kampionëve me një sërë golash të vonuar.

Portugezi gjithashtu u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në futbollin ndërkombëtar në fillim të këtij sezoni. /Lajmi.net/