Allegri flet pasi Juventusit iu hoqën 10 pikë: Është sezon jonormal për ne, është e pabesueshme

Pasi u konfirmua se do t’i hiqen 10 pikë për shkak të skandalit që lidhet me blerjen e paligjshme të fitimeve kapitale, Juventusi doli në fushë në ndeshjen e xhiros së 36-të të Serisë A. Ata humbën 4:1 në dalje të Empolit duke rrezikuar shanset e tyre për t’u vendosur në kompeticionin evropian të sezonit…

Sport

23/05/2023 10:39

Pasi u konfirmua se do t’i hiqen 10 pikë për shkak të skandalit që lidhet me blerjen e paligjshme të fitimeve kapitale, Juventusi doli në fushë në ndeshjen e xhiros së 36-të të Serisë A.

Ata humbën 4:1 në dalje të Empolit duke rrezikuar shanset e tyre për t’u vendosur në kompeticionin evropian të sezonit të ardhshëm.

Trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri u deklarua pasi skuadrës së tij iu hoqën 10 pikë dhe nga vendi i dytë zbriti në të shtatin.

“Lojtarët kanë dhënë gjithçka këtë sezon. Normalisht, ishte një situatë e çuditshme që penalltia erdhi dhjetë minuta para ndeshjes. Për momentin gjithçka që mund të bëjmë është të mbyllim gojën dhe të pranojmë humbjen. Para ndeshjes fituam 69 pikë dhe ishim të dytët në tabelë, le të jetë e qartë”, tha trajneri i Juventusit pas ndeshjes, transmeton lajmi.net.

“Nuk mund t’i fajësoj lojtarët sepse nuk është një situatë e lehtë. As ditët në vijim nuk do të jenë të lehta sepse ne ramë në Ligën e Evropës dhe më pas morëm lajmin për zbritjen e pikëve dhjetë minuta para ndeshjes. dhe për tre muaj po na hiqen pikët dhe po na kthehen. Nuk është justifikim, por padyshim që është një sezon jonormal për ne dhe pavarësisht kësaj skuadra fitoi 69 pikë”.

“Dua të theksoj një gjë. Juventusi është i dyti në tabelë, ne e merituam në fushë. Ne pranojmë gjithçka, por me të vërtetë shpresoj që kjo të zgjidhet një herë e përgjithmonë. Le të vendosin vetëm se ku duan Juventus, na trego dhe zgjidh problemin. Është mungesë respekti për njerëzit që punojnë, lojtarët dhe trajnerët. Nuk po u them se çfarë të vendosin, thjesht po u kërkoj të vendosin një herë e përgjithmonë. Është e pabesueshme. Thjesht e pabesueshme. Ajo që është shumë është shumë”.

“Tani mund të shpresojmë të fillojmë sezonin e ardhshëm duke e ditur se si është situata. Do të doja të na kishin thënë dy muaj më parë se cili ishte dënimi dhe nëse do të na thoshin nëse do të na qëllonin me thikë apo do të helmoheshim sepse atëherë të paktën do të kishim ditur diçka”, përfundoi tekniku italian./Lajmi.net/