Ahmetaj: Kosova duhet ta avancojë procesin e integrimeve – Lajmi.net
Ahmetaj: Kosova duhet ta avancojë procesin e integrimeve
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 23:01, 16 April 2018
Ish-ministrja e Integrimit Europian, Mimoza Ahmetaj, ka thënë se Raporti i Progresit do t’i evidentojë të arriturat dhe sfidat që e presin Kosovën. Ajo ka theksuar se në këtë raport do të kërkohet angazhim nga secili institucion për ta implementuar agjendën europiane.

Në një intervistë për Epokën e Re, Ahmetaj ka pohuar se Kosova duhet ta vazhdojë luftimin e krimit dhe korrupsionit, reformat në drejtësi, si dhe reformat në administratën publike..

Sipas saj, fokus kryesor i institucioneve duhet të jetë avancimi i procesit integrues, Ahmetaj ka vlerësuar se demarkacioni me Malin e Zi ka qenë mësim për të gjithë se sa i rëndësishëm është konsensusi politik në agjendën europiane.

Ajo ka shprehur optimizëm se gjatë këtij viti qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza në vendet e BE’së.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO