Administrata Trump ndalon 264 të famshëm të shfaqen në kampanjën për COVID-19, shkak kritikat ndaj presidentit

Administrata Trump ndaloi 264 persona nga një kampanjë për ndërgjegjësimin për COVID-19, e cila kushtoi 250 milionë dollarë dhe miratoi vetëm 10 prej tyre, sepse të tjerët e kishin kritikuar presidentin.

ShowBiz

30/10/2020 23:07

Të famshmit u larguan nga fushata reklamuese e ndërgjegjësimit për koronovirusin, sepse yje të tillë si J-Lo, Johnny Depp, Billie Eilish dhe Christina Aguilera e kanë kritikuar presidentin, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Administrata Trump kishte aprovuar një kampanjë prej 250 milionë dollarësh vetëm disa javë para zgjedhjeve të ardhshme, duke synuar t’i përfshinte qindra të famshëm, megjithëse pothuajse të gjithë u hodhën poshtë, përfshirë Billie Eilish.

Kontrata e reklamës prej 250 milionë dollarësh u dha vetëm disa javë para zgjedhjeve, e krijuar për të ‘mposhtur dëshpërimin dhe frymëzuar shpresën’, mes pandemisë së koronavirusit, me fushatën që vinte së bashku një listë të 274 personave të famshëm që do të përfshiheshin, sipas The Washington Post.

Nga 274 të famshëm në listë, vetëm 10 u miratuan, pjesa tjetër u larguan për mbështetjen e Presidentit Barack Obama, duke qenë kritik ndaj Trump ose duke mbështetur të drejtat e homoseksualëve dhe / ose martesat e të njëjtës gjini.

Eilish, 18 vjeçe, nuk u mor në konsideratë që kur u shfaq si ‘jo përkrahëse e Trump’ dhe për komentet e saj në Kongresin Kombëtar Demokratik në gusht, kur ajo u citua të thoshte se Trump është, ‘duke shkatërruar vendin tonë dhe gjithçka që na intereson. ‘

Të famshëm të shquar, të cilët fillimisht ishin shënjestër për fushatën reklamuese përfshinin edhe Jennifer Lopez, megjithëse ajo u tërhoq për shkak të komenteve të saj rreth politikave të emigracionit të Trump gjatë performancës së saj Super Bowl.

Regjisori Judd Apatow u hoq sepse ai, ‘beson se Trump nuk ka aftësinë intelektuale për të kandiduar si president’.

Humoristi George Lopez u refuzua, ‘për shkak të shqetësimeve të mëparshme në lidhje me komentet e tij në lidhje me Presidentin.’

Dokumentet e marra nga tre demokratë të rangut të lartë zbuluan gjithashtu arsyet pse disa njerëz të tjerë të famshëm u ‘refuzuan’ nga fushata.

Christina Aguilera u tërhoq sepse ajo, “është një demokrate që mbështet Obamën dhe që mbështet të drejtat e homoseksualëve”.

Justin Timberlake u tërhoq për shkak se e mbështeti publikisht Obamën dhe mbështet martesën e homoseksualëve”, ndërsa aktori Johnny Depp ‘duket se është në një linjë me të majtën liberale’ dhe aktori Jack Black ‘dihet të jetë një liberal klasik i Hollywood-it.

Nga të gjithë të famshmit që u konsideruan fillimisht për fushatën, vetëm 10 u miratuan: aktori Dennis Quaid, këngëtari CeCe Winans, këngëtari Marc Anthony, këngëtari Hasidic Shulem Lemmer, Mehmet Oz, i njohur si Dr. Oz, këngëtarët Billy Ray Cyrus, Miranda Lambert dhe Garth Brooks, ish-basketbollistja Dwyane Wade; dhe këngëtari Enrique Iglesias.

Nga ata 10, vetëm tre prej tyre regjistruan në të vërtetë intervista, ‘në lidhje me aspektet e pandemisë’ që do të përdoreshin në fushatë.

Ndërsa nuk dihet se cilët nga 10 të famshmit realizuan intervista, që nga 1 tetori, të gjithë ata tërhoqën pëlqimin e tyre dhe asnjë nga reklamat nuk është transmetuar.

Njerëz të tjerë të famshëm si Beyoncé, Ariana Grande, Lady Gaga, Aguilera, Depp, Jennifer Lawrence, Brad Pitt, Cardi B dhe Eminem u tha se ishin ata që mund të ishin pjesë e kampanjës.

E gjithë fushata prej 250 milionë dollarësh është aktualisht nën shqyrtim nga Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore. /Lajmi.net/